Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Test de sarcina pozitiv?

Sarcina
Intrebare postata de Marina S cu 5 ore in urma

Aseara mi am facut un test de sarcina deoarece am greturi ameteli. Imi doresc sa raman insarcinata. E o poveste, sunt operata recent de endometrioza, pe data de 5 iunie, am avut tratamentul cu Diphereline 3.75 3 luni de zile. Si inca nu mi a venit menstra,este posibil sa raman insarcinata dupa tratamentul cu diphereline? Sunt aproape 8 saptamani de la ultima injectie cu Diphereline...testul de sarcina a iesit in felul urmator, nu a aparut imediat nicio linie dupa 3 minute conform prospectului, a fost alb total...dupa doua ore m am uitat la el, avea prima linia C cat de cat vizibila, a doua linie iesise cam degrade. Doresc sa stiu daca poate fii fals pozitiv? Sau sunt sanse sa raman insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 ore)

Buna ziua,

Daca linia de sarcina (cea a doua linie) a aparut dupa 2 ore, rezultatul testului poate fi neconcludent sau incorect, caci rezultatele trebuie citite in intervalul indicat de producator (de obicei 3-5 minute).

Testele de sarcina functioneaza prin detectarea unui hormon numit Gonadotropina corionica umana (hCG), care este secretat de placenta in organism odata ce un ovul fertilizat s-a implantat in uter.

In cazul dat, e posibil ca nivelul hormonului hCG sa fie inca suficient de scazut incat sa nu fie detectat de testul de sarcina.

Tratamentul cu Diphereline poate influenta ciclul menstrual, astfel ca absenta menstruatiei poate fi o reactie la medicament.

Diphereline nu impiedica sarcina, dar este important sa informati medicul daca planuiti sa ramaneti insarcinata in timp ce urmati acest tratament.

Daca simtiti greata si ameteala si suspectati o posibila sarcina, cel mai sigur ar fi sa consultati un medic si sa faceti un test de sarcina cu recoltare din sange, care este mai precis.

In orice caz, orice schimbare a starii de sanatate ar trebui discutata cu un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-sunt-insarcinatai_1124

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: