Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Sarcina 11 saptamani, tratament augumentin si meclon?

Sarcina
Intrebare postata de Utilizator21725952031 cu o saptamana in urma

Buna ziua! Sunt insarcinata in 11 saptamani si in urma analizelor la secretia vaginala mi.a iesit prezente urmatoarele bacterii: Escherichia coli si Enterobacterales ( aam fost la mare cu 1 saptamana inainte). Doctorita mi.a dat tratamnet cu augumentin 1000 7 zile si meclon ovule 10 zile , plus o pastila de fluconazol in acest interval. Problema este ca eu am o sarcina cu risc de avort spontan (am mai pierdut una inainte din cauza unui hematom decidual netratat, acum iau crinone si arefam de la 4 sapt) si de la inceputul ei am intepaturi si crampte usoare jos, acum de cand fac acest tratament parca durerile s-au intensificat si ma inteapa mai tare. Poate acest tratament sa ii faca rau fatului sau poate intervenii in terapia cu progesteron, nu inteleg aceste dureri intensificate. Am avut hematom si la aceasta sarcina dar doctorita mi.a spus la ultima ecografie (10 sapt si 3 zile) ca s-a retras si ca bebe s-a dezvoltat in parametri si ca e bine. Am morfologia de trim 1 peste 2 saptamani si sunt extrem de stresata si agitata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

In primul rand, este important sa va mentineti linistea si sa nu va stresati inutil.

In ceea ce priveste tratamentul cu Augmentin si Meclon, sunt medicamente utilizate frecvent in sarcina si nu ar trebui sa aiba efecte adverse asupra fatului.

Augmentin contine o combinatie de amoxicilina si acid clavulanic, care ataca o gama larga de bacterii, inclusiv Escherichia coli. Meclon contine metronidazol si clorhidroxichinolina, de asemenea eficiente pentru tratamentul anumitor infectii vaginale.

Durerea pe care o simtiti poate fi legata de infectia pe care o tratati momentan, de fluctuatiile hormonale din sarcina sau de faptul ca uterul se mareste pentru a permite dezvoltarea bebelusului.

Este normal sa simtiti anumite stari de disconfort abdominal in timpul sarcinii, dar daca durerea persistenta sau se agraveaza, trebuie sa contactati in cel mai scurt timp medicul obstetrician.

In ceea ce priveste progesteronul, acesta este esential pentru mentinerea sarcinii, ajuta uterul sa creasca si sa nu se contracte. Prin urmare, el nu ar trebui sa provoace durere, deci este putin probabil ca acesta sa fie cauza disconfortului dvs..

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-diagnostic-semne-si-simptome_8838
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: