Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Este normal sa am dureri asemanatoare menstruatiei in sarcina?

Sarcina
Intrebare postata de MihaelaG cu 3 luni in urma

Bună ziua! Ultima mea menstruatie a fost pe 27 aprilie suntem deja in 7 iunie, am facut un test de sarcină si a iesit pozitiv, urmeaza sa il repet, insa eu am mici dureri asemanatoare celor menstruale, este normal in sarcină?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Este normal sa aveti mici dureri similare cu cele menstruale in timpul sarcinii, mai ales in primul trimestru. Acest lucru se datoreaza cresterii uterului si modificarii corpului pentru a se adapta la sarcina.

Totusi, daca durerile sunt severe sau insotite de alte simptome cum ar fi sangerari, febra sau varsaturi, este important sa consultati imediat un medic, deoarece acestea pot indica o problema mai grava, cum ar fi o sarcina ectopica sau chiar un avort spontan.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primul-trimestru-de-sarcina_11108
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/etapele-si-evolutia-sarcinii_17464

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MihaelaG (acum 3 luni)

Nu am sangerari, febra sau varsaturi, in afara de micile dureri similare menstruatiei, (din cand in cand) doar am cateva greturi dimineata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: