Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Ma poate lamuri cineva, va rog? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Konsta cu 3 luni in urma

Am fost diagnosticat cu depresie majora, de un an de zile sunt pe antidepresive si antipsihotice mirtazapin si risperidona, am trecut de faza acuta problema este ca de ceva timp sunt prea euforic si un grad de excitabilitate marit, la serviciu uni colegi ma considera gay si fac tot felul de glume...uite iar s-a uitat la mine este sigur gay...bla bla bla, iti pot induce aceasta combinatie de pastile o anumita euforie pe care tu nu o poti controla?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. este unul afirmativ, medicamentele antipsihotice si antidepresive cum sunt mirtazapina si risperidona pot avea ca efect secundar o stare de euforie sau agitatie. Modificarile de comportament observate pot fi, de asemenea, manifestari ale unui episod hipomaniacal, care este o faza a unei tulburari bipolare. Aceasta afecteaza persoanele cu depresie majora si ele pot experimenta episoade de hiperactivitate sau excitatie excesiva.

Ar trebui sa discutati despre aceste simptome cu medicul dvs. psihiatru, deoarece poate fi necesara ajustarea dozei sau schimbarea medicatiei. In plus, este posibil sa fie necesar un tratament aditional. Este important de mentionat ca nu ar trebui sa intrerupeti administrarea acestor medicamente fara a consulta un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-bipolara-mania-si-depresia_7438
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/legatura-dintre-depresia-cu-elemente-psihotice-si-riscul-de-suicid_17520
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/psihoza-din-tulburarea-bipolara_17499

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu (acum 3 luni)

Bună ziua! Ar fi fost bine ca psihiatrul sa va recomande psihoterapie, astfel încât să scăpați de medicamente, la un moment dat.
Gasiti un terapeut in care sa aveti incredere si faceti terapie! In felul acesta veti reusi sa va echiusi, cand vor mai aparea momente dificile in viata dumneavoastra, veti sti deja cum sa le abordati, mai echilibrat.
Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Konsta (acum 3 luni)

Fac psihoterapie, nu mi-ați răspuns la intrebarea ce efect au aceste medicamente ..te pot face euforic? Sunt niste senzatii si sentimente pe care nu le pot controla, imi consuma foarte multa energie fizica si pshihica. Asa ceva inainte de depresie nu am cunoscut, ma aduc într-un punct in care vreau sa opresc toata medicatia si sa imi revin la normal, aceste glume ma deranjează si câteodată fac exact ceea ce se asteapta colegii sa fac, unele priviri care pt mine sunt incontrolabile nu pot menține un contact vizual cu cineva si imi pleaca privirea in jos..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 3 luni)

Aceste stari se discuta in terapie, cu psihologul, iar medicatia de ajusteaza prin comunicarea dintre psiholog si psihiatru. Reactiile la medicamente sunt diverse, tin de chimia fiecarui organism!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Îmi pare rău să aud prin ce treci. Este posibil ca medicamentele pe care le iei să aibă efecte secundare care includ euforie și excitabilitate. Mirtazapina și risperidona pot influența starea de spirit și comportamentul, iar combinația lor poate accentua aceste efecte.

Este foarte important să discuți cu medicul tău despre aceste simptome. El poate ajusta doza sau poate schimba medicamentele pentru a reduce aceste efecte secundare. În plus, el te poate ajuta să înțelegi mai bine cum să gestionezi reacțiile colegilor tăi la locul de muncă.

Te încurajez să comunici deschis cu medicul tău despre ceea ce simți, astfel încât să primești cel mai bun tratament posibil și să te simți mai bine. Ai grijă de tine și nu ezita să ceri ajutorul atunci când ai nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: