Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum pot ameliora starile pe care le am? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Utilizator11721668055 cu o luna in urma

Buna ziua , am si eu urmatoarea problema , sunt indragostit de o colega de munca mai mare ca mine , eu am 33 , ea 42 , ca prieteni ne intelegem foarte bine dar nu poate sa depaseasca bariera de varsta .Am avut multe discutii si am decis amandoi ca e mai bine sa ramanem doar prieteni dar nu stiu cum sa fac sa o vad doar ca pe o prietena si nu mai mult , am de multe ori stari de tristete , mi-e frica sa nu fac o depresie , de multe ori lucruri pe care le vorbim ca prieteni sunt ca niste triggere , de exemplu am vorbit si despre fosti , cu care s-a inteles ea bine , care au marcato si parca ma frustreaza tinand cont cat de bine ne intelegem ca nu se poate mai mult .As vrea sa pot depasi situatia sa nu raman blocat dar tinand cont ca suntem colegi de munca si lucram in acelasi birou e dificil.Sa schimb locul de munca e greu , locuiesc si intr-un oras mic unde se gasesc greu locuri de munca .As vrea sa ma impac cu ideea ca ramanem doar prieteni dar nu stiu cum sa fac.Chiar si ea a zis ca nu a mai avut asa prieten sa vorbeasca deschis despre orice.Simt ca problema e la mine dar nu stiu cum sa o rezolv.Totul a pornit de la o gluma cum ca suntem sot si sotie si de acolo ne-am apropiat foarte mult , suntem mai mereu impreuna , si la tigare in pauza si in birou , multa lume crede chiar ca am fi cuplati si doare mai tare cand sti ca din afara se vede altceva.Am facut multe pentru ea , am ajutat-o la treaba cand a avut mai mult chiar si in timpul liber cand a avut o nevoie am ajutat-o , i-am fost alaturi neconditionat , i-am facut si cadouri dar este vehementa in decizie ca nu poate fi cu cineva mai mic ca ea sub nicio forma .Ea este divortata de mult , are o fata de 14 ani , si a mai avut relatii pana sa ne apropiem noi asa mult.Chiar povestea de un fost ca se purta asa frumos cu ea , ii facea toate poftele , avea si varsta potrivita dar tot nu a ramas cu el si aici mi-a ridicat un semn de intrebare ca poate nici ea nu e sigura pe ea si nu stie ce vrea si nu ar fi problema numai la mine.Inca o data cu riscul de a ma repeta am nevoie de ajutor sa ies din situatia asta , sa vad lucrurile clar si sa o pot vedea doar ca pe o prietena pentru ca de multe ori mi se deruleaza in cap discutii pe care le-am avut cu ea , analizez prea mult , ma gandesc prea mult la ea si cate o data ma ia si cate o stare de caldura pe interior , de neliniste ca si cum mi-ar fugi pamantul de sub picioare si ma gandesc de ce eu nu am putut fi suficient de bun pentru ea macar sa de-a o sansa la o posibila relatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Situatia pe care o descrieti este una complexa si sensibila, caci implica sentimentele tale si are un impact direct asupra starii tale de bine. Insa, pot exista si unele metode de a-ti imbunatati dispozitia:

1. Infrunta realitatea: Pare evident, insa, este important sa iti aduci aminte ca a accepta realitatea este primul pas. De aceea, incearca sa accepti decizia pe care ati luat-o impreuna si faptul ca bariera de varsta este un obstacol pentru ea.

2. Gandeste pozitiv: Gandurile tale influenteaza starea ta de spirit. Incearca sa te concentrezi pe partea pozitiva, pe faptul ca ai castigat o prietena cu care iti place sa comunici deschis.

3. Comunica deschis: Vorbeste cu ea despre grijile tale si despre cum te simti. Comunicarea deschisa poate fi un leac bun pentru multe dificultati.

4. Gaseste o modalitate de a te destinde: Incearca sa iti ocupi timpul liber cu activitati care iti plac sau pe care le-ai dorit sa le incerci.

5. Gaseste suport: Marturiseste unui prieten apropiat sau membru de familie despre ceea ce simti. Povestind despre problemele si sentimentele tale, poti deveni mai clar si te poti ajuta sa iti dai seama ce anume iti doresti.

6. Consulta un specialist: Daca simti ca aceste sfaturi nu te ajuta si starea ta continua sa se inrautateasca, ai putea lua in considerare o vizita la un psiholog sau la un consilier. Acestia ar putea sa te ajute sa intelegi si sa iti gestionezi mai bine emotiile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/este-posibila-o-relatie-sau-o-casnicie-fara-sexi_16307

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum o luna)

În situația ta, îți recomand să consulți un psihoterapeut. Psihoterapia te poate ajuta să procesezi sentimentele pe care le ai pentru colega ta și să gestionezi stările de tristețe și neliniște. Un psihoterapeut te poate ghida să găsești strategii pentru a gestiona relația voastră și pentru a depăși aceste emoții complicate. În acest fel, vei putea să îți îmbunătățești starea emoțională și să previi eventualele probleme de sănătate emotionala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: