Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Rezultat sumar de urina dupa citoscopie?

Investigatii
Intrebare postata de Utilizator11699793631 cu 2 luni in urma

Buna ziua !
Mama mea in varsta de 70 de ani, (este hipertensiva HTA gr 3 ) , a efectuat acum 2 luni sumar de urina si urocultura , rezultatele au fost bune in afara unor hematii in urina(5-10).
Am mers la urologie, a facut ecografie , CT , si citoscopie ,ptr ca a iesit la ct , vezica urinara cu peretii putin ingrosati.
Am facut citoscopia la spitalul judetean cu internare de zi.
Dl doct a spus ca vezica este curata si ca hematiile nu sunt de la vezica sau rinichi.
La 3 zile dupa citoscopie , mama a inceput sa se simta rau , dureri de cap , temp. , dureri abdominale puternice cu balonari , scaun moale.
Puls marit
A avut dureri puternice zilnic , mai mult seara.
Ziua durerile sunt mai usoare, dar in fiecare seara are o criza puternica de durere in zona vezicei si zona sacrala , in timpul crizei urineaza greu.
A luat no spa 3 pastile pe zi si kebene plus 3 pe zi la sfatul doct de fam.
Cand are crize ii dau si un algocalmin, iar in 2 ore incepe sa i mai scada durerea .
Am fost la urologie, dl doctor este in concediu pana sapt viitoare.
Am facut azi sumarul de urina si urocultura.
Rez la urocultura il primim marti.
Rez de la sumar este
Proteine 30
Hematii 50
Leucocite 500
Sediment leucocite, Foarte frecvente
Sediment hematii, Relativ frecvente
Sediment flora bacteriana Relativ frecventa.
Va rog frumos imi puteti spune ce poate fi, mama inainte de citoscopie se simtea f bine.
Nu a avut nici macar o durere usoara.
Sumarul de urina si urocultura era bine in afara de hematii.
Posibil mama sa ia o infectie ,bacterie ceva din spital?
Va implor sa imi spuneti , ce inseamna acest rezultat si ce ar trebui sa facem.
Daca poate fi ceva grav?
Se poate trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Rezultatul sumarului de urina indica o posibila infectie urinara, cauza durerilor abdominale, febrei si durerilor de cap. Hematuria (sange in urina) poate fi un semn al infectiei urinare. Simptomele aparute dupa cistoscopie sugereaza o posibila infectie contractata la spital.

Infectiile urinare, mai ales la varsta mamei dumneavoastra, pot fi grave daca nu sunt tratate prompt. Tratamentul cu antibiotice este necesar, dar se asteapta rezultatul uroculturii pentru a prescrie antibiotic specific.

Consultati urgent un medic, preferabil un urolog, dar si un medic de familie poate incepe tratamentul. Daca simptomele persista sau se agraveaza, ar putea fi necesara internarea.

Infectiile urinare sunt tratabile si, de obicei, nu ameninta viata daca sunt tratate corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/hematuria-prezenta-sangelui-in-urina_20636
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/7-metode-de-a-preveni-infectiile-de-tract-urinar_7571

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699793631 (acum o luna)

Mama a primit rezultatul la urocultura , se pare ca a luat o bacterie din spital escherichia coli.
Dl doctor urolog ne a dat tratament.
A luat Augmentin de 1 mg , 2 / zi, un probiotic si uractiv forte 2 /zi.
Nu a mai avut dureri de cand a inceput tratam.
Trebuie sa repetam urocultura si sumarul de urina peste 10 zile(abia a terminat tratam).
Imi puteti spune ce analize mai putem face in afara de astea?
La sange , ce analize ar trebui sa facem?
Si daca mama poate scapa de e-coli doar cu acest tratament?
Am auzit ca nu va scapa niciodata de aceasta bacterie, este adevarat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Desigur, pot fi facute mai multe investigatii suplimentare care pot ajuta la evaluarea starii de sanatate a mamei tale, in afara de Urocultura si sumarul de urina.

Iata cateva optiuni:

1. Examenul biochimic al sangelui: Aceasta analiza arata cat de bine functioneaza organele corpului, inclusiv rinichii si ficatul. Acesta poate inclusiv verifica nivelul de zahar din sange.

2. Hemograma completa: Aceasta verifica numarul de celule rosii si albe din sange, precum si numarul de plachete, care sunt importante pentru coagularea sangelui.

3. Teste de coagulare a sangelui (PT, PTT, INR): Acestea sunt importante pentru a verifica cat de repede coaguleaza sangele care poate fi influentat de numeroase afectiuni, inclusiv infectii.

4. Cultura de sange: Acesta este un test care verifica prezenta bacteriilor sau a altor microorganisme in sange.

In ceea ce priveste infectia cu E.coli, este de obicei tratabila cu antibiotice. Cu toate acestea, eficienta tratamentului depinde de tipul de E.coli si de sensibilitatea acesteia la antibiotice. In unele cazuri, bacteriile pot deveni rezistente la anumite medicamente, ceea ce face tratamentul mai dificil.

Daca mama ta a terminat tratamentul de antibiotice prescrise de doctorul ei si nu mai are simptome, este posibil ca infectia sa fi fost eliminata. Cu toate acestea, este important sa urmezi sfatul medicului ei de a repeta urocultura pentru a confirma ca infectia a disparut.

In cazul in care ai auzit ca "nu va scapa niciodata de aceasta bacterie", este posibil sa te referi la faptul ca E.coli face parte din flora normala a intestinului si este prezenta in mod constant in organism, fara a provoca probleme.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectia-urinara-cu-escherichia-coli_11348
sfatulmedicului.ro/Toxiinfectii-alimentare/infectia-cu-escherichia-coli_6730

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: