Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Sarcină sau ovulație?

Sarcina
Intrebare postata de Utilizator11715547222 cu 2 zile in urma

Bună ziua. Vin și eu cu o problema și as fi recunoscătoare dacă m ar putea ajuta cineva.
Deci eu am menstruația dereglata, mi a venit pe 28 februarie, iar apoi mi a venit tocmai pe 9 iunie, apoi pe 16 iunie s a terminat.
Problema este ca pe 16 iunie am avut contact neprotejat, iar partenerul a ejaculat în mine. Am făcut câteva teste de sarcina, dar toate sunt negative (știu ca nu au trecut 14 zile). De câteva zile simt niște crampe la burta și o stare de greață, parca imi vine sa merg la toaleta mai des. Oare sa fie de la ovulatie sau as putea fi insarcinata? Când as putea afla sigur dacă sunt însărcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 2 zile)

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi atat de la ovulatie, cat si de la o posibila sarcina. Chiar daca partenerul a ejaculat in tine, asta nu inseamna neaparat ca veti ramane insarcinata, dar sansele sunt mai mari.

Testele de sarcina pot detecta sarcina dupa aproximativ doua saptamani de la conceptie. Deci daca ati facut testele inainte de aceasta perioada, acestea s-ar putea sa fie negative chiar daca sunteti insarcinata. De asemenea, testele de sarcina functioneaza cel mai bine daca le faceti la o saptamana sau mai mult dupa data la care ar fi trebuit sa va vina menstruatia.

Daca simtiti crampe sau alte simptome neobisnuite, ar fi bine sa consultati un medic. Se poate sa fie doar o ovulatie tarzie, dar daca simptomele persista sau se agraveaza, ar fi bine sa mergeti la un medic.

Pentru a afla in mod sigur daca sunteti insarcinata, cel mai bine ar fi sa asteptati cateva zile si apoi sa faceti un alt test de sarcina. Daca rezultatul este inca negativ si inca simti simptomele, ar trebui sa mergi la un medic pentru un consult medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/secretele-calendarului-care-sunt-semnele-ovulatiei-si-cum-putem-prezice-_18808

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabryela (acum 2 zile)

De pe 9 iunie abia pe 16 iunie a tinut menstruatia? 7 zile? e un pic cam multicel, iar evenimentul cu baiatul s-a produs in 16 iunie, cand practic nu erai la ovulatie. Nu as zice sa-ti faci probleme de sarcina, insa ovulatia este una deranjanta la multe persoane feminine. In preajma ovulatiei, inainte de ciclu cu ceva zile mare atentie la dieta care influenteaza mult starea hormonala, si anume: carnurile, lactatele, zaharul, acestea fiind foarte problematice si declansatoare de stari hormonale. Ele au deja hormoni injectati si in combinatie cu hormonii feminini, dau peste car organismul, in timp ajungandu-se la fibroame, chisturi, endometrioame, crampe multe, balonari frecvente, gaze, chiar cancer la san, uterin. De aceea trebuie eliminate sau rarite f mult, si mancat: legume mai multe, leguminoase, fructe cu masura, cereale integrale, paine integrala, lapte vegetal, nuci, alune migdale, caju.
Inainte de mentruatie cu 2 zile si pe timpul ciclului, a se lua Premenstrual Solution, calciu magneziu, foarte bune pt reglarea ciclului si a starilor lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11715547222 (acum 2 zile)

Mulțumesc de răspuns. Cred că a durat 7 zile fiindcă totuși este o perioada destul de mare între menstruații (4 luni). Oricum o sa mai fac un test mai încolo.
Mulțumesc pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: