Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Oare merita sa ii mai dau o șansă relatiei?

Diverse
Intrebare postata de Aura cu o luna in urma

Sunt cu soțul meu de 11 ani ,am stat la soacra un an din cauza neînțelegerilor am decis sa ne mutam la ai mei ,totul a fost bine am ridicat și casa dar nu este finalizată dar in urma unor discuții cu tatăl meu care la vb la toată lumea caci este puturos și bea la jignit pe soț spunandui du-te in p--a mea de nervi soțul mă lăsat și pe mine și copil acasă și a plecat la părinți lui. Problema este caci de multe ori a vrut să plece mereu îmi reproșa că sa luat mereu după mine că am făcut casa pe terenul meu vb care mam simțit jignită spunandui că îmi apăreau glumele și înfloream când îl vedeam pe cumnatul meu ținând cont caci am copilărit împreună,că am făcut numai ce au spus ai mei,dc mă machiez in cazul in care așa mă cunoscut,unde sunt ,ce stau atât ,că sunt devotată locului de munca ,venea cu mașina și se plimba prin fața locului de munca să vadă ce fac,iar când bea alte vb dureroase. Problema este caci mi-a propus sa ne mutam cu chirie și nu știu ce să fac . Va rog fara comentarii rautacioase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea ta nu este simplu deoarece depinde de multe variabile. Totusi, iata cateva lucruri la care poti reflecta inainte de a lua o decizie.

In primul rand, este important ca relatiile sa fie bazate pe respect si intelegere reciproca. Te simti respectata de sotul tau? Te trateaza cu bunatate si intelegere? Daca nu, ar trebui sa te gandesti daca merita sa ii mai oferi o sansa.

In al doilea rand, trebuie sa te gandesti la binele tau si al copilului tau. Cum isi arata sotul tau iubirea fata de copil? Este implicat in cresterea lui? Un copil are nevoie de un mediu stabil si linistit pentru a se dezvolta in mod sanatos.

In al treilea rand, trebuie sa te gandesti la tine. Ce vrei tu de la viata? Esti fericita in relatia ta? Daca nu, ce ar trebui sa se schimbe pentru ca tu sa fii fericita?

In sfarsit, trebuie sa te gandesti la viitor. Daca sotul tau a dorit de mai multe ori sa plece, acest lucru ar putea indica un nivel de nesiguranta si instabilitate. Este acesta tipul de relatia pe care o vrei pentru tine si copilul tau?

Trebuie sa ai o discutie serioasa cu sotul tau in care sa iti exprimi sentimentele. Dupa aceea, ia-ti timp sa te gandesti la ceea ce vrei cu adevarat de la viata ta si ia o decizie in functie de propriul tau bine si fericire.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/cele-5-stadii-ale-relatiei-de-cuplu-in-ce-etapa-va-aflatii_17929

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: