Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum scapi de tramadol (după 20 ani consum 600 mg? Ce fel de specialist poate da rețetă tramadol ?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Silvia Museteanu cu 23 ore in urma

Am consumat tramadol peste 20 ani din cauza durerilor de articulații, până am ajuns la doza de 600 mg/ 24h). Am vârsta de 68 ani și multiple afecțiuni cronice, așa că nu pot să mă acomodez la condițiile de la Obregia. Nici să mă las brusc nu pot, sunt singură și fără tramadol nu funcționez nici pt a mă îngriji de cele mai elementare sarcini casnice. Există vreo clinică particulară decentă ( cu paturi) sau un medic capabil să mă ajute inclusiv cu rețete de tramadol sau înlocuitor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 23 ore)

Buna ziua,

Scaparea de dependenta de tramadol, in special dupa un consum atat de intens si indelungat, este un proces complex care necesita ajutor medical specializat. Este necesar sa va adresati unui medic psihiatru sau unui medic specialist in medicina interna sau medicina de familie, care poate supraveghea procesul de detoxifiere.

Detoxifierea consta in intreruperea graduala a medicamentului sub supravegherea medicala stricta. Procesul necesita monitorizarea atenta a simptomelor de sevraj si a efectelor secundare. Se recomanda, de asemenea, terapia de sustinere si consilierea pentru a va ajuta sa faceti fata simptomelor de sevraj si a altor probleme emotionale sau psihologice care pot aparea.

Este foarte importanta o colaborare stransa cu medicul dvs., deoarece nu exista nicio abordare "unica pentru toti" in ceea ce priveste sevrajul de la tramadol. Medicul dvs. va trebui sa ajusteze planul de detoxifiere in functie de nevoile dvs. specifice si de raspunsul corpului dvs. la retragerea graduala a medicamentului.

In ceea ce priveste clinica particulara, exista multe clinici de reabilitare private care ofera tratament pentru dependenta de droguri. Aceste clinici au camere private, personal medical dedicat si ofera o gama larga de servicii, inclusiv consiliere, terapie de grup, terapie comportamentala cognitiva si alte tipuri de sprijin pentru a ajuta pacientii sa se recupereze.

Ideal ar fi sa consultati si un reumatolog daca durerile articulare persista.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/abuzul-si-dependenta-de-medicamente-eliberate-cu-prescriptie-medicala_11688

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: