Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

IMPLANT CONTRACEPTIV

Interventie chirurgicala
Intrebare postata de DRAGANESCU ANA MARIA cu 4 zile in urma

BUNA ZIUA,AM 40 ANI,DE 5 ANI AM DIU,URMEAZA SA IL EXTRAG.MA SFATUITI,LA VARSTA MEA,SA MONTEZ UN ALTUL SAU SA INCERC UN UMPLANT CONTRACEPTIV PT 3 ANI.MA INTERESEAZA DIN PUNCT DE VEDERE HORMONAL SAU ALTE EVENTUALE RISCURI PENTRU SANATATEA MEA.VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 zile)

Buna ziua,

Decizia pe care sa o veti lua in ceea ce priveste metoda contraceptiva depinde de mai multi factori, inclusiv de istoricul dvs. medical, de stilul dvs. de viata si de preferintele dvs. personale. Ambele metode, atat dispozitivul intrauterin (DIU), cat si implantul contraceptiv, sunt eficiente, sigure si reversibile.

Implantul contraceptiv este o optiune eficienta pe termen lung si poate fi o alternativa buna daca doriti sa evitati administrarea unei doze zilnice de hormoni, cum ar fi in cazul pilulelor contraceptive. Cu toate acestea, ca si alte metode contraceptive hormonale, implantul poate avea efecte secundare, inclusiv modificari ale ciclului menstrual, crestere in greutate sau stari de nervozitate sau depresie.

Dispozitivul intrauterin (steriletul), pe de alta parte, poate ramane in loc pentru o perioada mai lunga de timp (pana la 10 ani pentru tipurile non-hormonale, cum ar fi cele din cupru). DIU-urile hormonale pot provoca si ele efecte secundare similare cu cele ale implantului contraceptiv.

In ambele cazuri, riscurile pentru sanatate sunt destul de mici, dar orice disconfort sau simptome neobisnuite ar trebui raportate medicului dvs.

Va recomandam sa discutati aceste optiuni cu medicul dvs. ginecolog care va poate consilia in functie de istoricul dvs. medical si de starea dvs. de sanatate actuala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegi-cea-mai-buna-metoda-contraceptiva_15358
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metodele-de-contraceptie-afla-care-ti-se-potriveste_15666
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-de-contraceptie-moderne-inelul-contraceptiv-vaginal_6048

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: