Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Insomnie :Bună ziua,cum as putea sa pot dorm și eu măcar 5 ore pe noapte în ficare seară?

Insomnie
Intrebare postata de Criss cu 2 luni in urma

De aproape 15 ani de când eram copil la școală,mereu și mereu ma trezeam de 5,6 ori pe noapte nu puteam sa dorm și eram foarte obosita când ma trezeam ma durea ochii cum și acum în prezent .îmi doresc sa pot dormi relaxata și sa ma trezesc doar de dimineață fără sa ma doară burta sau ochii.va rog mult de tot cine ma poate ajuta cu un remediu sau cu ceva.am luat medicamente ce este pentru somn dar credeți-mă ca nu își fac nici un efect la mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Insomniile pot fi foarte greu de gestionat, mai ales atunci cand dureaza o perioada indelungata de timp. In primul rand, este important sa va creati un program de somn regulat, incercand sa va culcati si sa va treziti la aceleasi ore in fiecare zi, chiar si in weekend. Puteti incerca si sa va creati un mediu propice pentru somn: o camera intunecata, linistita si racoroasa. Exercitiile fizice regulate, dar nu inainte de culcare, pot ajuta. Eliminati din rutina consumul de alcool, cafea si alte bauturi cu cafeina, in special inainte de culcare. De asemenea, evitati sa mancati mese sau gustari abundente cu cateva ore inainte de a merge la culcare. Daca aceste masuri de auto-ingrijire nu va ajuta, este indicat sa consultati un medic, care sa va poata ghida spre cel mai bun plan de tratament pentru nevoile dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/iata-care-sunt-cauzele-insomniei_15328

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: