Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

HPV/Doctori/Tratament?

HPV
Intrebare postata de A cu 4 luni in urma

Buna, ma confrunt cu o problema pentru care as aprecia niste pareri si poate experiente personale. Am 20 de ani,cam acum 3 ani mi am inceput viata sexuala, continuand ca mai apoi la putin timp sa am niste episoade urate cu o candidoza care m a facut sa merg la ginecolog pentru mai multe investigatii. Mentionez ca locuiesc in alta tara, iar analizele le am facut in Romania la spital privat. Din pacate, pana am primit rezultatele testului Babes Papanicolau s a intamplat sa plec din tara deci nu am reusit sa ma intorc imediat la o consultatie. La diferenta de 1 an am facut 2 Papanicolau la care se recomanda testare HPV, la genotiparea tulpinii a iesit “tulpina 31 pozitiva, risc crescut.

In urma colposcopiei doctora a recomandat ERAD pentru curatarea colului si ca mai apoi sa imi ofere un tratament. Dupa procedura ERAD, rezultatul biopsiei a fost trimis la testare imunohistochimica la care rezultatul a fost : “ Testele imunohistochimice sustin diagnosticul de leziune intrepiteliala scuamoasa de grad scazut LSIL-CIN I la nivelul epiteliului
exocervical si leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt HSIL-CIN II la nivelul epiteliului de suprafata si al celui glandular endocervical metaplaziat scuamos”, urmand ca mai apoi sa fie cerut sa se realizeze ERAD pentru a 2 a oara, fiindca doctora a spus ca prima oara ar fi recoltat numai o cantitate mica, deoarece nu am copii.

Intre timp m am decis sa mai consult si un al 2-lea doctor care prin recomandare a tratat paciente cu cazuri mult mai grave, tinand cont ca prima doctora cu care am trecut prin aceste proceduri a zis ca as fi cel mai grav caz al ei. A 2-a doctora la care am fost, parea ca intr-adevar ar fi avut mult mai multa experienta, a fost foarte dezamagita sa auda ca “colegii ei” fac asa ceva, ajung la ERAD si genul asta de proceduri ac***a in vedere ca sunt foarte tanara. Ea a spus ca ar trebui sa uit de toate lucrurile pe care le am aflat pana acum si sa ma linistit, sa mi formez un stil de viata sanatos care sa mi intareasca sistemul imunitar si ca nu este nevoie sa iau niciun tratament pentru ca fiind asa tânără organismul meu va fi cel care va elimina virusul, adaugand ca aceste lucruri ce mi au fost facute sunt facute si pentru bani.

Acum sunt in mari dubii, astept rezultatul biopsiei de la cel de al 2-lea ERAD, insa sunt 2 pareri atat de diferite si sunt foarte speriata si nu stiu incotro sa o iau.

Va rog mult, daca are cineva vreo idee sau poate stie mai multe informatii, as fi recunoscatoare. As fi in cautare de un al 3-lea sau chiar al 4-lea doctor pentru mai multe pareri, daca cunoasteti pe cineva in Bucuresti sau Constanta care sa fie foarte bun. Si as vrea sa stiu si pareri despre vaccinul HPV, deoarece am auzit oameni spunand ca ar provoca infertilitate.

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. este destul de complex, deoarece HPV si conditiile asociate cu acesta sunt o tema care inca este cercetata in profunzime deoarece totusi virusul poate provoca probleme severe de sanatate, inclusiv cancer. Tulpina 31 HPV este una dintre tulpinile considerate cu risc crescut, deci este normal sa va ingrijorati.

Insa, cel de-al doilea medic are o oarecare dreptate. Organismul poate elimina HPV deoarece aveti un sistem imunitar puternic la varsta dvs. si pentru ca sistemul imunitar este principalul dvs. aliat in lupta impotriva HPV. Lucrul cel mai important pe care il puteti face acum este sa duceti un stil de viata sanatos, cu o alimentatie echilibrata si bogata in nutrienti care intaresc sistemul imunitar, sa faceti exercitii fizice si sa evitati stresul cat mai mult posibil.

In ceea ce priveste vaccinul pentru HPV, nu exista nicio dovada stiintifica ca acesta ar provoca infertilitate. Este un mit perpetuat de catre cei impotriva vaccinarilor. Studiile au demonstrat doar beneficii in urma vaccinarii, protectia oferita impotriva HPV fiind de peste 90% in cazul celor mai multe tulpini.

Situatia dvs. este intr-adevar complicata deoarece aveti doua pareri medicale foarte diferite. Cel mai bine ar fi sa cereti si parerea unui al treilea specialist, poate chiar unul din domeniul oncologiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-anti-hpv-cui-ii-este-recomandat-cand-trebuie-facut-cat-timp-est_20217

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A (acum 4 luni)

Multumesc mult pentru ajutor si raspuns! Voi tine cont!😊

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 4 luni)

Buna.
E normal sa fii speriata.
HSIL-CIN II la nivelul epiteliului de suprafata si al celui glandular endocervical metaplaziat scuamos implica intra-devar necesitatea de a actiona.
DUpa ce primesti rezultatele anatomopatologice la cel de-al 2-lea ERAD, doctorul poate trage o concluzie.
Stilul de viata sanatos ajuta, dar nu vindeca intotdeauna.
Chiar daca vaccinul nu vindeca tulinile HPV deja instalate, poate ajuta pe viitor pentru a preveni infecatrea cu alte tulpini, plus ca in prezent sunt teorii cum ca vaccinul ar ajuta organismul sa scurteze perioada in care se negativeaza HPV deja instalat.
S-au schimbat multe pareri legat de vaccinul HPV fata de acum 10 ani.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A (acum 4 luni)

Multumesc mult pentru ajutor si raspuns! Voi tine cont! 😊

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum 4 luni)

*intr-adevar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana22 (acum o luna)

Buna! Ce ai mai facut? Cum esti? Am aflat in urma ultimului papanicolau ca am ASC H, ceea ce nu exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt, ceea ce ma ingrijoreaza, am indicatie pentru o noua colposcopie si biopsie pentru a vedea ce indica biopsia. Sunt putin ingrijorata si ma ajuta sa aud si alte experiente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: