Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Candidoza , HPV 6 pozitiv si ASC-US. Cat de grav este?

HPV
Intrebare postata de Mihaela cu o saptamana in urma

Buna ziua.
In urma cu 2 luni am observat aparitia intre anus si vagin aparitia unor condiloame mici. Initial am crezut ca este o iritatie care va trece de la sine.
Ulterior dupa un control gineco mi s-a zis ca sunt condiloame si am atat la exterior o portiune mica cat si in interior, iar pe col doctora nu a putut vedea daca colul este afectat datorita unei secretii aparute de la candidoza.
Dupa ce am facut papanicolaou rezultatul a fost acesta:
Candidoza , HPV 6 pozitiv si ASC-US.
Si cum nu era suficient, la testul de urina mi-a iesit si infectie urinara.

Am primit antibiotic, pastile antifungice, ovule nistatina, crema veregen pentru condiloame si urisan.

Nu am avut si nu am nici un fel de sintom dureri, sangerari sau jena de nici un fel de la nici unul din ce am enumerat mai sus.
Am relatie stabila de ceva timp si el si-a facut testul si a iesit hpv negativ la toate tulpinile.

Va rog as dori sa stiu de unde as fi putut lua acest virus si cat de rau este ce am ?
Doctora nu mi-a zis de nici o rana pe col, doar de condiloamele interne si externe, sunt sanse sa am si sa o vada la controlul urmator dupa ce va trece candidoza?
Care sunt sansele ca hpv 6 sa se transforme intr-o alta tulpina mai periculoasa?
Sunt foarte speriata.

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Infectiile cu HPV sunt foarte comune si majoritatea oamenilor intra in contact cu cel putin o tulpina de HPV la un moment dat in viata lor. Este important sa stii ca cele mai multe tulpini de HPV nu provoaca simptome si dispar de la sine. Tulpina pe care ai luat-o, HPV 6, este cunoscuta drept o tulpina de "riscul scazut" care, de obicei, provoaca negi, incluzand condiloame genitale.

Ete important sa retii ca testele pentru HPV efectuate si faptul ca esti monitorizata in mod activ de catre medic este un lucru bun - acesta este primul pas in a te asigura ca esti sanatoasa si tratezi eventualele probleme care pot aparea.

ASC-US inseamna ca celulele tale sunt atipice, dar nu in mod suficient incat sa fie clasificate ca anormale. Acesta este un rezultat foarte comun si nu este neaparat un motiv de ingrijorare. De obicei, esti monitorizata pentru a vedea daca aceste celule atipice se transforma in celule anormale.

Candidoza este o infectie fungica comuna care, in general, este usor de tratat cu antifungice, exact asa cum ai facut.

Infectiile urinare sunt de asemenea similare - acestea sunt foarte frecvente si, de obicei, raspund bine la antibiotice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
https://sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-hpv-tot-ce-trebuie-sa-stii_19308
https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/diferentele-dintre-candidoza-vaginala-si-cea-bucala-cauze-simptome-si-tr_16076
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nexus (acum o saptamana)

HPV6 nu e o tulpina cu risc de cancer la colul uterin.
Asta nu inseamna ca nu trebuie tratate condiloamele.
Nu se transforma intr-o alta tulpina.
Tratamentul cel mai eficient pentru condiloamele externe este cauterizarea sub anestezie locala. O fi si veregenul eficient, dar trebuie rabdare.
Mai exista o crema eficienta, Aldara.
La interior, vezi ce iti recomanda medicul.
Il locul tau, as lua in calcul vaccinarea cu Gardasil, macar sa previi infectari viitoare cu alte tulpini HPV.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: