Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Buna ziua sotul meu este operat de hernie inghinala si nu mai poate sa stea mult in picioare?

Hernie de disc
Intrebare postata de Codreanu Nicoleta cu o luna in urma

Buna ziua sotul meu este operat de hernie inghinala de 2 ori pe acceiasi parte si una pe partea cealalta a incercat sa lucreze iar si il doare iar putem sa facem de pensie ca nu poate nici sa stea mult in picioare ca apar durerile? Sau ce putem face???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

In cazul sotului dumneavoastra, cel mai indicat ar fi sa il consulte un medic specialist in chirurgie generala pentru o evaluare a starii sale de sanatate. Dupa operatia de hernie inghinala, unele persoane pot sa experimenteze dureri care pot afecta capacitatea lor de a lucra sau de a efectua diverse activitati fizice.

In cazul dumneavoastra, mai intai, ar trebui sa obtineti un raport medical de la medicul specialist care a efectuat operatiile, in care sa fie mentionate dificultatile pe care sotul dumneavoastra le intampina. Apoi, cu acest raport medical puteti merge la un inspectorat teritorial de munca, unde sa depuneti o cerere pentru recalcularea gradului de invaliditate, daca deja il are, sau de acordare a unui grad de invaliditate, daca nu il are.

Daca este aprobat, sotul dumneavoastra ar putea beneficia de pensie de invaliditate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala_970
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala-un-fenomen-tot-mai-des-intalnit_15415
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala-semne-factori-de-risc-preventie_15191

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: