Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum pot sa slăbesc de la 92kg la 85kg rapid?

Diete
Intrebare postata de Utilizator11720897157 cu o luna in urma

Bună ziua! Numele meu este Răzvan iar am venit cu întrebarea cum pot sa slăbesc de la 92 de kile la 85. Eu am 13 ani cu o înălțime de 1.76. Eu la început am realizat că trebuie să slăbesc când aveam 87 de kilograme dânduma la un sport unde am slăbit până la 79 de kilograme iar după din cauza școlii a trebuit să mă las. După 7 luni am ajuns la 92 de kilograme iar după am slăbit la 85 de kilograme iar după m-am îngrășat după o lună din nou la 92 de kilograme. Eu plănuiesc să mă reîntorc la sport dar îmi este rușine să mă reîntorc cu greutatea asta. Plănuiesc să mă reîntorc atunci când văd greutatea de 85 de kilograme pe cântar iar după am golul de a ajunge la 70 de kilograme. Am nevoie sa slăbesc până în prima duminică din august că luni să mă reîntorc la sport. Va rog frumos sa mă ajutați

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

In primul rand, felicitari pentru determinarea ta in a slabi. Pasul cel mai important este sa ai o alimentatie sanatoasa si echilibrata. Incearca sa consumi multe legume, proteine slabe precum puiul si peste, dar si carbohidrati complecsi precum orezul brun sau integral.

Evita fast-food-ul, dulciurile si bauturile carbogazoase. Portiile mici de mancare de 5-6 ori pe zi pot ajuta metabolismul sa functioneze mai bine. De asemenea, e bine sa faci miscare, fie ca este vorba de o plimbare, un sport sau exercitiile la sala.

Ce e important de mentionat este ca nu e sanatos sa slabesti foarte repede. Medicii recomanda o pierdere in greutate de maxim 1 kg pe saptamana, asa ca ai grija.

In cazul in care ai nevoie de o dieta personalizata, cel mai bine ar fi sa consulti un nutritionist sau un dietetician. Ei iti pot oferi cele mai bune sfaturi pentru nevoile tale specifice. Sanatatea trebuie sa fie pe primul loc, indiferent de obiectivele tale legate de greutate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/cat-de-rapida-ar-trebui-sa-fie-scaderea-in-greutatei_9411
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/sfaturi-pentru-a-slabi-sanatos_17440
sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/10-metode-pentru-a-slabi-fara-regim_8649

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: