Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Durere omoplații,mai accentuat în partea dreaptă ?

Diagnostic si investigare
Intrebare postata de Ionut cu o luna in urma

Bună ziua,am vârsta de 30 ani împliniți,și de la începutul anului tot am niște probleme de sănătate,la început am avut probleme cu stomacul,Helicobacter și de aici a început totul,atunci când mi-a apărut problemele cu stomacul m-am stresat foarte tare,țin minte ca în prima seară neștiind ce se întâmplă tot corpul mi-a început să tremure necontrolat,stăteam în pat și tremuram,m-am ridicat și am ieșit afară să iau aer,tremuratul s-a oprit după vreo 10 minute,după a doua zi și restul de vreo 2 luni m-am simțit foarte rău,durere in partea dreaptă sub coaste,cu greață și arsuri la stomac,pierderea poftei de mâncare și pierderea în jur de 10 kg în 2 luni,nu posteam mânca aproape nimic,nu vomitam dar nu puteam mânca,m-am prezentat la medicul de familie,mi-a recomandat testul Helicobacter din materiale fecale,a ieșit pozitiv mi-a dat o schemă cu 3 antibiotice și un antiacid,l-am luat 14 zile,după m-a trimis să-mi fac analize de sânge,și un CT torace-abdominal-pelvin-colono,toate analizele de sânge mi-a ieșit perfect și CT-ul perfect,după ce am văzut ca analizele sunt bune parcă și starea mea și-a revenit,după într-o seară,mi-a venit așa deodată o stare de anxietate și în gândul meu era chestia dacă cei de mi-au făcut analizele nu mi le-au făcut bine și dacă cel ce mi-a citit CT-ul a omis ceva,stările au reapărut,la fel și stresul la fel și îngrijorarea mea despre sănătate,și m-am dus iar la medic,iar analize de sânge,și toleranță la alimente plus mi-a făcut o endoscopie digestivă,totul perfect,și acum mai nou cam de 2 luni mă preocupă altceva,o durere în partea omoplatului drept mai accentuată și al celui stâng mai lejeră,și o durere pe lateralele gâtului în zona jugulara atât pe stânga și pe dreapta,durere în spatele cefei,durere de la omoplat îmi iradiază sub braț,pe braț,în piept și îmi dă amorțeli în palme și tălpile la picioare,plus ca am un tremurat pe interiorul corpului aproape continuu și noaptea atunci când mă trezesc și îs conștient schimbându-mi poziția de dormit preț de 10 secunde simt cum corpul se zbate dar doar pe interior ca am întrebat-o pe soție și a zis ca nu a simțit niciodată ca aș tremura,câteodată văd în ceață și am stare de amețeală gen Nustiu ce fac preț de 1 secundă,rămân câteodată fără aer și mă forțez să respir din nou,adică respir mecanic,în zona cefei când întorc capul pocnește ceva acolo și gâtul se aude ca și cum se mișcă pe nisip,atunci când trag umeri se aud niște cracmentein jurul omoplaților,durere de cap zilnică dar nu severă mai degrabă ca niște înțepături ca și cum mi-ar intra un ac în cap,în diferite părți ale capului,durere din părțile gâtului se coboară la baza gâtului și o simt și la maxilar câteodată dar mai persistentă este atunci când ridic ceva parcă mi se rupe vena de la gât și trebuie să las greutatea,mentionez ca poziția mea de dormit e doar pe burtă de foarte mulți ani și durerea de omoplați la fel de mulți ani dar nu mă deranjat așa niciodată și când mă ia crizele puternice am stare de rău,(vomă)Chiar Nustiu ce se întâmplă cu mine,nu sunt fumător n-am fumat în viața mea,am practicat fotbal de când ma ,nu consum alcool,decât foarte rar,și atunci nu mai mult de 2 beri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Din descrierea dvs., pare ca ati experimentat o multime de simptome diferite fara o cauza aparanta.

Am inteles ca ai trecut deja prin diverse analize si teste medicale, inclusiv endoscopie digestiva, CT toracico-abdominal-pelvin si testare pentru Helicobacter, care toate au iesit normale.

Ati descris dureri diverse, de la durerea de la omoplat la cea din zona gatului si a capului, impreuna cu simptome de anxietate si de stres.

Este posibil ca durerea de la nivelul spatelui si a gatului sa fie legate de postare sau de probleme musculo-scheletice.

In acelasi timp, simptomele dvs. pot fi foarte mult influentate de anxietate si de stres. Anxietatea poate cauza o multime de simptome fizice, inclusiv durere in piept, palpitatii, ameteli, tremuraturi si greata.

De asemenea, poate duce la hiper-vigilenta, in care o persoana percepe fiecare schimbare sau senzatie din corp angajandu-se intr-un cerc vicios de ingrijorare si stres.

Realizati un examen fizic cuprinzator, incluzand examenul neurologic, care poate ajuta la excluderea anumitor boli.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-membrului-superior/cauzele-durerii-de-umar_9219
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/top-20-moduri-de-a-rezolva-tulburarile-de-anxietate-si-stresul_10303

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: