Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac pentru a nu mai avea copilul problema de constipatie.?

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de oana cu o luna in urma

Buna ziua.
Am un copil cu varsta de 2 luni, alaptat cu lapte praf recomandat din maternitate Nan1 confort. Problema este ca se constipa de la el si are un scaun la 4-5 zile. Acum este alaptata cu Aptamil 1 si are aceeasi problema. Are si reflux.
Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac pentru a nu mai avea copilul aceasta problema.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Incercati sa asigurati o hidratare corespunzatoare a copilului. Multe formule de lapte praf pot cauza constipatie, atunci cand nu sunt preparate corespunzator.

Asadar, urmariti cu atentie indicatiile de preparare si nu ezitati sa adaugati o cantitate putin mai mare de apa, daca observati ca consistenta este prea groasa. In plus, puteti incerca sa ii dati copilului apa intre mese. Aceasta poate ajuta la ameliorarea constipatiei.

De asemenea, faceti masaj usor in zona abdomenului acestuia, in sensul acelor de ceasornic, ca sa ajutati la stimularea tranzitului intestinal. Miscarile de picioare, precum "mersul pe bicicleta" poate ajuta, de asemenea.

In ceea ce priveste refluxul, incercati sa va asigurati ca bebelusul are o pozitie corecta atunci cand ii dati lapte.

De exemplu, ar trebui sa stea in pozitie verticala, nu orizontala. Dupa masa, mentineti-l in pozitie verticala pentru 20-30 minute, cu burta lipita de pieptul dumneavoastra, pentru a ajuta la scaderea riscului de reflux.

In orice caz, va recomandam sa consultati un medic pediatru, pentru ca situatia sa fie evaluata corespunzator si sa se stabileasca daca exista nevoie de investigatii suplimentare sau de un alt plan de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/cele-mai-bune-remedii-pentru-constipatia-bebelusilor_17895
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/gestionarea-constipatiei-la-copii-si-bebelusi_20623

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: