Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Bebelus 11 luni dezvoltare?

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Utilizator11721630801 cu 2 ore in urma

Bună
Va rog sa ma ajutați cu un sfat, orice.
Fetita mea are 11 luni aproape, nu are niciun dintisor inca, se ridica singura în picioare dacă se tine de ceva după care încearcă sa stea singura, acum începe sa învețe sa meargă în 4 labe, merge mai incet nu fuge precum alti copii in 4 labe insa merge , am făcut greșeala de a o lasă la TV neavând multe opțiuni ca sa pot face putina treaba, nu e dependenta de TV, dacă îl sting nu ii pasa, își îndreaptă atenția către altceva, nu e genul sa "ceara" tv-ul, dacă merge bine dacă nu,nu (nu fac excess de tv), se joaca pe covoras cu jucăriile, merge după ele însă dacă ii cer, nu îmi da dar dacă o iau se uita ca am luat-o, intinde mana ca ar dori înapoi dar atat, nu mereu, nu arata cu degetul deloc, daca vede o jucarie ce o tenteaza nu intinde mana spre ea in schimb scoate un sunet amuzant ca si cum "s-ar certa" cu acea jucarie sau sa ne atraga atentia ca o doreste, daca i-o arat, intinde mana dupa sa sa o ia, câteodată își ia alta jucarie, se uita la noi, rade, ne zâmbește, se uita clar în ochii noștri, ne pune mânuțele pe fata ca și cum ar face "draga draga" daca stam în fata ei, e atenta la orice sunet întoarce privirea, se uita la cel mai mic detaliu ,fir de par, nisip, furnici orice. Dacă o strigam, își întoarce privirea dar nu tot timpul, dacă e activa în ce face, putem spune pana mâine numele ei,nu se uita, daca o intreb unde e tata, se întoarce cu capul spre el la fel cand intreb unde e buni, bunu, vaca, rața. Nu face papa nici bravo insa daca ii spun bravo bate cu palmele ei in palmele mele. Nu este un copil plângăcios sau marait sau sa plângă ca nu ii dau ceva sau sa plângă dacă ii iau ceva, gangureste toată ziua, "vorbește pe limba ei, e voioasa, rade, se joaca. Mănâncă solide + lapte praf și apa, când vede bunicii știe sa se ceara la ei, da din mâini picioare, vorbește pe limba ei cu ei și cu mine, e atenta dacă ne jucam cucubau, își misca capul ca și cum m-ar cauta și rade, acum isi ridica paturica pe fata dupa o lasă, isi pune mainile la ochi in felul ei cand spun cucu si le lasa cand spun bau/nene, spune mama însă nu un mama clar ci asa ma ma ma ma ma și tata la fel ta ta ta, nu are jucării cu roti însă am o omida care are roti și o rățușcă care are un fel de roata dedesubt de ea care se învârte (cea galbena de la vTech dacă știe careva la ce ma refer) și o tot întoarce cu fundu in sus și se uita cum se învârte acea roata, o izbeste, nu sta toată ziua cu ochii la roata însă parca îmi de de gandit și cu omida la fel ii, da cu degetele peste rotile ei de câteva ori și după se uita la ea, o baga în gura, o aruncă, nu e ceva de doar aia face.
Medicul de familie și pediatrul îmi spun ca totul este ok și stiu ca asa este însă toți copii din jurul meu sunt mai plângăcioși sa zic așa, dacă le iei ceva plâng sau dacă nu le dai ce vor. Întinde bratele sa fie luata în brațe sau dacă vrea jos. Mă îngrijorează ca nu mereu răspunde la numele ei cand o strigi decât rar sau poate răspunde ca aude voce nu neapărat ca e numele ei, ca nu arata cu degetul. Dacă ajuta la ceva, a avut foarte multe antibiotice pe parcursul acestor 11 luni, se ridica în picioare dacă se tine de ceva, sta singura fără sa se tina câteva secunde, se teme sa facă pași singura, cauta mereu sa se prindă de ceva, poate nu e pregătită încă. Toți copii trebuie sa arate cu degetul sau sa răspundă la numele lor, sa facă bravo papa la vârsta aceasta ori e ea mai leneșă? Pana acum câteva zile nu stia sa facă cucu bau, a învățat recent dupa multe luni în care am tot invatat-o. Nu as vrea sa duc fetita pe la psihologi sau cine știe pe unde ca nu vreau sa caut problema unde nu e însă nici sa stau cu bratele în san.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 ore)

Buna ziua,

Fetita pare sa se dezvolte normal intr-un ritm propriu. Este important de subliniat faptul ca dezvoltarea variaza de la copil la copil si nu exista o norma exacta.

Din descrierea dvs., pare sa fie foarte atenta si curioasa, semne clare de dezvoltare sanatoasa.

In plus, interactioneaza bine cu ceilalti oameni, este foarte bună la observat detaliile si reactioneaza corespunzator la stimulii vizuali si auditivi, ceea ce indica faptul ca are abilitati de perceptie bune.

In legatura cu mersul in patru labe, este posibil ca ei sa ii ia timp sau sa-si adapteze modul in care se misca pentru a se acomoda cu mediul din jur. La 11 luni este perfect normal ca unii bebelusi sa nu mearga inca si nici nu este necesar sa se grabeasca.

Despre faptul ca nu raspunde tot timpul la numele ei, poate fi doar ca este prea concentrata pe ce face in acel moment - la aceasta varsta bebelusii pot fi foarte concentrati pe descoperirea lumii din jurul lor, asa ca s-ar putea sa nu auda sau sa nu proceseze imediat. Pe masura ce creste, aceasta abilitate de a raspunde la numele ei ar trebui sa se imbunatateasca.

Este bine ca nu este dependenta de televizor si ca prefera sa joace sau sa exploreze in loc. Legat de faptul ca nu arata cu degetul, nu ar trebui sa te ingrijorezi inca.
Unii copii nu incep sa arate cu degetul decat dupa varsta de un an.

Daca totusi va ingrijoreaza progresul ei, puteti sa o duceti la o evaluare de dezvoltare cu un specialist in pediatrie sau psihologie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cresterea-si-dezvoltarea-in-perioada-1-12-luni_235
sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutilor_246
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cresterea-si-dezvoltarea-copilului-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_10989
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/rolul-alimentatiei-sanatoase-in-dezvoltarea-copilului_20340
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/aspecte-privind-etape-diferite-in-cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutulu_14919

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: