Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Am luat Emergana si nu stiu daca o sa isi faca efectul?

Contraceptie de urgenta
Intrebare postata de Utilizator11721670644 cu o luna in urma

Buna ziua, pe data de 21 iulie, undeva la ora 03:00am intretinut relatii intime neprotejate cu iubitul meu, tot pe 21 pe la ora 15:00 am luat Emergana. Nu mai stiu exact data in care a inceput menstruatia luna aceasta, dar a fost undeva cam prin 10-11 iunie. Problema e ca eu am si probleme cu tiroida, si anume tiroida autoimuna pentru care iau tratament cu Propranolol si Thyrozol. Oare sunt sanse sa raman însărcinată sau isi face efectul pastila de a doua zi.
E prima data cand intretin relatii sexuale si cand apelez la pastila de a doua zi...
Sunt panicata si nu stiu cu cine sa iau legatura pentru a primi un sfat in legatura cu subiectul acesta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

In general, pilula de a doua zi, inclusiv Emergana, este eficienta daca este luata in primele 72 de ore (3 zile) dupa actul sexual neprotejat. Din descrierea dvs., se intelege ca ati luat pastila la aproximativ 12 ore dupa contactul sexual, ceea ce este in intervalul de timp recomandat.

In ceea ce priveste medicamentele pentru tiroida, potrivit datelor disponibile, nu exista dovezi clare care sa sugereze ca acestea ar afecta eficienta pilulei de a doua zi. Cu toate acestea, este posibil ca starea de sanatate in ansamblu sa influenteze modul in care organismul dvs. raspunde la contraceptia de urgenta.

Daca aveti nelamuriri sau simptome deosebite, ar fi bine sa consultati un medic.

In concluzie, desi nu ati specificat exact data in care ati inceput menstruatia, daca actul sexual neprotejat a avut loc in a doua jumatate a ciclului menstrual, exista un risc mai mare de a ramane insarcinata.

Asadar, urmariti cu atentie semnele corpului dvs. si daca menstruatia intarzie sau sunt semne neobisnuite, faceti un test de sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: