Frica de caca,cred... raspuns medic
Constipatia si diareea copilului Intrebare postata de oanapadurean cu 12 ani in urmaBuna,am o fetita de 2 ani si 2 luni si cam de un an incoace avem probleme cu caca in sensul ca plange exagerat de tare cand face caca,o data la 4,5,6 zile ,dar NICIODATA nu a facut tare.Am fost la doctor , am facut analize si au zis ca nu are nimic,doar ca ii e frica sa faca caca.Iar inainte daca o tin in brate,pt ca numai asa vrea,se relaxeaza si nu mai face..Dar eu sunt sigura ca are ceva,nu e normal,ajutati-ma va rog.
Doresc sa raportez intrebarea pentru:
Raspunsuri (74)
Buna seara!
Cum vi s.a rezolvat problema?
Suntem în aceeași situație🙁
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBună,o sa razi,ei ii era frica sa facă. Am inventat cu ea un cântecel, i-am dat iaurt,lapte (nu în cantități mari) ,a mâncat tot la fel nu vreo dieta ,ea mănâncă mulți cartofi prăjiți.. și s-a rezolvat când i-a trecut frica, dar m-am chinuit vreo 3 luni . Poți sa ii iei și laxativ sirop,pe noi ne-a ajutat .
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBună suntem în aceeași situație. Ne puteți spune cu ați rezolvat problema.
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBună,a mea cam tot la 2,3 zile face ,dar nu este constipata. Pur și simplu asa face ea nevoia mare de când era bebe. Da-i multă apă sa bea,eu ii mai dau lapte ,actimel. Am auzit ca și clătitele sunt bune .
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBună seara așa dori sa ma ajută și pe mine ce sa fac cu fetița mea are 2 ani și 10 luni și o perioada azis caca și cum nu mai zice face pe ia caca și nu știu ce să mai fac off
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBună ziua,fetita mea de 4 ani refuza de trei zile sa facă caca. Am avut rotavirus ,cu dureri de burtica ,a vomat o data,a făcut febra o data,caca de vreo doua ori normal,și de vreo trei zile refuza statul pe wc,nu înțeleg de ce,și are gaze și dureri abdominale și doar în brate vrea,îmi cere sa o fac cu crema la fund, cu toate ca nu are nimic. Urla când o pun pe wc și azi a făcut puțin dar nu e constipata,dar nici diaree nu are,e mai moale dar nu ala
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzE ok,și noi oamenii mari după ce avem microb la stomac și diaree ,nu mai facem nevoia mare o zi doua . Las-o să-și revină. Probabil i-ai dat grisine, orez,banana? Astea încheagă poate prea mult uneori.
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBuna ziua am o fetita de 1 an jumate de vreo sapt face scaunul tare 1 data de 2 ori pe zi si face ca niste crize de plans se screme uneori ansa nu face nimic e posibil sa aiba si crampe va rog sami raspunda si mie cineva
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBuna ziua,
In cazul copiilor mici, un scaun mai tare sau constipatie poate provoca disconfort si chiar dureri.
Aceasta ar putea fi cauza crizelor de plans. Insa, este important sa consultati un medic pediatru pentru a exclude alte posibile probleme de sanatate.
Asigurati-va ca ii dati suficiente lichide si alimente bogate in fibre. Daca simptomele persista, ar trebui sa va adresati unui medic cat mai curand posibil.
Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.
Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie
Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-la-copii-intre-0-si-11-ani_231
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/cele-mai-bune-remedii-pentru-constipatia-bebelusilor_17895
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/dieta-in-constipatie_1510
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzAm un băiețel de 3 ani și 3 luni până acum 2 săptămâni faceam caca la oliță de la vârsta de 2 ani .. de o perioada nu mai vrea să facă la oliță face doar in pantaloni și nici nu zice când face caca .. nu mai știu cum să reactioz sau ce metode sa aplic ..
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBuna ziua,
Eu am doua fetite gemene de un an si 8 luni, iar in urma cu doua luni sau mai mult, una din ele nu a mai vrut sa faca caca. De fiecare data cand simtea ca trebuie sa faca, se retinea, se incorda foarte tare si tipa.
Nu mi amintesc daca inainte de asta a avut un episod in care sa fi fost constipata sau motivul pentru care s-a intamplat asta a fost de natura emotionala (ea fiind foarte dominata de sora ei), dar cert este ca ne-a fost f greu. Simtea sa faca caca de 7-8-9 ori pe zi, mereu iesea f putin, plangea de fiecare data, nu ma lasa sa o sterg sau sa o spal, a fost un chin.
De cateva zile lucrurile au inceput sa se imbunateasca. A inceput prin a nu mai plange, apoi a facut din ce in ce mai mult pana acum 2 zile cand a inceput sa revina la normalitate. Sper sa fie de durata.
Initial am incercat supozitoare, microclisme, uneori o tineam eu in brate sa faca, desi ea nu voia - lucruri care nu au ajutat. Am inceput apoi sa nu mai punem presiune pe ea si sa fim cat mai relaxati posibil. Din cand in cand ii aratam poze cu animalute care fac caca sau ii spuneam o povestioara cu animale care fac caca. De fiecare data dupa ce facea putin o incurajam si o felicitam, ii aratam ce a facut si ii spuneam ca e foarte bine. Am fost si la un homeopat cu ea unde i s a dat un tratament. Nu stiu daca a functionat sau pur si simplu situatia s-a remediat de la sine, dar a durat cam 3-4 saptamani de cand a inceput tratamentul pana s-a mai relaxat. Am luat si un sirop laxativ si i am dat de doua ori pe zi (Duphalac Fruit).
A fost o perioada destul de grea si inteleg toti parintii care au aceasta problema cu copiii lor prin ce trec. Sper ca sfaturile sa ajute. Si muulta rabdare si calm.
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBuna.te rog sa îmi spui cum ați rezolvat problema.si eu trec prin asta cu băiețelul meu si sunt disperata
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzOf māmico..
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzBuna,face la 4 5 6 zile moale??Fata mea la 2 zile deja este tare..eu de la 7 luni mā chinui cu frica asta si de câjd a avut o situatie mai hrea,am fost la spital mukt mai greu sā impingā,se abtine si mai rāu face.Am primit movicol dar daca nu lasā funduletul lejer degeaba!!Ajung sā mi smulg pāru din cap când plânge asa rāu,si daca face moale tot se vaitā cam mukt🙄.sper sā rezolvām toate astea mamici
Doresc sa raportez raspunsul pentru:
Spam AbuzProgramează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Ecografie pediatrica .
Adreseaza o intrebare!
Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!
Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie,
ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.
Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare,
informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.
SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel.
Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.
Logheaza-te sau
Inregistreaza-te
pentru a putea comunica cu pacientii si medicii din cadrul comunitatii.
Adreseaza o intrebare!
Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!


Raspunde