Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Sarcina cat mai repede ?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Simona E cu 3 luni in urma

Buna ziua am avut menstruatie pe 13 mai sa terminat pe 17 mai am făcut sex neprotejat când eram la ovulatie pe 26 mai pot se poate sa fi rămas însărcinată? Și mai am o întrebare pot face sex neprotejat cu o zi înainte să îmi vina menstruatia pe 9 iunie și as vrea să știu că mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Exista sansa sa fi ramas insarcinata daca ati avut relatii sexuale neprotejate in perioada ovulatiei. Corpul unei femei elibereaza un ovul in fiecare luna si acesta poate fi fertilizat timp de 12-24 de ore. Daca spermatozoizii sunt prezenti in acea perioada, exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata.

In ceea ce priveste a doua intrebare, desi este mai putin probabil, exista totusi posibilitatea sa ramaneti insarcinata daca ati intretinut relatii sexuale neprotejate cu o zi inainte de menstruatie. Spermatozoizii pot supravietui in corpul femeii during 3-5 zile, deci daca ovulati la scurt timp dupa ce acestia au fost depozitati, ati putea ramane insarcinata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-intelegerea-procesului-de-conceptie_1088
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona E (acum 2 luni)

Mi-a venit menstruatia pe 9 iunie se termina pe 13 iunie care sunt zilele in care pot avea contact sa raman însărcinată as dori sa știu care sunt datele exacte sa pot avea contact sa raman însărcinată.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona E (acum 2 saptamani)

Buna ziua am avut menstruatie pe 4 August sa terminat pe 8 August am avut contact pe data de 16 August as putea sa fi rămas însărcinată daca nu am avut contact la ovulatie și as vrea sa știu pot avea din nou contact înainte să îmi vina cm și să rămân însărcinată aștept să îmi răspundeți va mulțumesc frumos și ar trebui să îmi vina cm pe 1 septembrie care ar fi zilele fertile și la ovulatie in care pot avea contact sa rămân însărcinată ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Ciclul menstrual variaza de la o femeie la alta, dar media este de 28 de zile. Ovulatia, adica momentul in care ovulul este eliberat de ovar, se produce in medie cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie.

Acesta este momentul cel mai propice pentru a ramane insarcinata. Spermatozoizii pot supravietui in corpul unei femei de la 3 la 5 zile, fapt pentru care fereastra fertila este considerata a fi intervalul de timp cuprins intre 5 zile inainte de ovulatie si 24 de ore dupa ovulatie.

In cazul dvs., daca ciclul dvs. menstrual este regulat si dureaza 28 de zile, inseamna ca ovulatia ar avea loc aproximativ pe data de 23 iunie. Astfel, zilele cele mai fertile pentru tine ar fi de la 18 iunie la 24 iunie. Totusi, acesta este doar un calcul estimativ si nu este 100% exact.

Daca doriti sa planificati o sarcina, cel mai bine ar fi sa discutati cu un medic ginecolog pentru a avea cele mai precise informatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/cum-poate-fi-identificata-perioada-de-maxima-fertilitatei_9349
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/cresterea-fertilitatii-metode-pentru-a-ramane-mai-usor-insarcinata_5281

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Menstruatia are un ciclu mediu de 28 de zile, cu ovulatia in jurul zilei a 14-a, dar aceasta poate varia de la femeie la femeie.

Daca ati avut contact sexual pe 16 august, ar putea exista sansa de a ramane insarcinata, mai ales daca ovulatia a avut loc in jurul zilelor 17-18 august, presupunand un ciclu de 28 de zile.

Contactul sexual inainte de menstruatie are o sansa mai mica de a duce la sarcina, deoarece ovulul nu mai este disponibil pentru fertilizare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive-tot-ce-trebuie-sa-stii-pentru-a-face-cea-mai-sanato_17259
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/calcul-perioada-fertila_10392
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-sau-planificarea-familiala-metoda-calendarului-p***atul-intre_1105

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: