Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Este sarcina, infecție sau doar întârziere..?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de bibiB cu o luna in urma

Bună! Sunt foarte stresată și am nevoie de un sfat. În data de 14 Iunie am întreținut un contact sexual protejat în urma căruia am observat ca prezervativul era spart și ca ejacularea s-a produs în interior. Menționez faptul ca eram în a doua zi a menstruației, având un flux mare. În următoarele 48-72 de ore am luat pilula de a doua zi pentru a sta liniștita, chiar dacă farmacista a specificat ca nu este neaparat nevoie. Am luat-o, apoi în data de 21 Iunie am observat spotting de culoare maronie-neagră urmată de 2 zile de sânge închis la culoare cu dureri reprezentative ale ciclului menstrual. De asemenea, precizez faptul că am o menstruație foarte regulata, iar înainte să se întâmple acest eveniment stresant, mai exact în luna mai am avut și un control ginecologic unde mi s-a spus ca sunt foarte în regulă. Astăzi, 10 Iulie, menstruația trebuia sa apăra însă nimic… nici ieri, nici azi, dar astăzi am observat o scurgere branzoasa, fără miros ceea ce îmi da batai de cap, pe lângă întârzierea menstruației. Ar trebui sa fac un test de sarcina? Sunt foarte speriata pentru ca eu mereu sunt precauta… folosim prezervativ și mai ales ca eram în perioada menstruației când s-a desfășurat contactul sexual. Mulțumesc și scuze pentru mesajul lung.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Pe baza informatiilor furnizate, probabilitatea de a ramane insarcinata in timpul menstruatiei este foarte scazuta, sub 3% chiar si intr-un ciclu normal.

Faptul ca ati luat pilula de a doua zi in termen de 72 de ore este un semn bun, aceasta fiind perioada de eficienta maxima. Desi farmacista a spus ca nu este neaparat necesara, nu este o problema ca ati luat-o pentru siguranta. Aceasta poate cauza dereglari ale ciclului menstrual, explicand intarzierea acestuia.

Spottingul si secretia alba pot fi efecte ale pilulei de a doua zi, fara miros, mancarime sau alte simptome, este putin probabil sa fie o infectie.

Daca suteti inca ingrijorata, puteti face un test de sarcina, acestea fiind precise dupa intarzierea menstruatiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: