Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum să procedez dacă am sângerări vaginale intermenstruale , când administrez anticonceptionale?

Ciclul menstrual
Intrebare postata de Utilizator11723669546 cu o luna in urma

Bună , am început să beau anticoncepționale (BELARA )6 luni în urmă , pentru a trata acneea (prescris de ginecolog)iar la 5 luni de la administrare nu mai simțeam nevoie și am stopat .
Acum o lună după o criză puternică de acnee am decis să iau din nou Belara ( fără consultatia medicului…) iar menstruatia regulară a continuat cu sângerări neregulate deja de 2 săptămâni .
Am continuat sa administrez pastilele ( conform instrucției) iar astăzi au apărut dureri puternice în în abdomenul inferior (timp de 1 h) , finalizată cu sângerări puternice,eliminări în formă de cheaguri mari .
Nu știu cum să procedez …(menționez ca sunt plecată în vacanță peste hotare și nu am posibilitate să mă adresez la un medic competent următoarea săptămână )
Mulțumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

In general, sangerarile intermenstruale pot fi un efect secundar normal atunci cand incepi un nou contraceptiv oral. Cu toate acestea, daca aceste sangerari sunt foarte puternice, dureaza mai mult de doua saptamani, sau sunt insotite de alte simptome precum dureri abdominale, ar trebui sa incetezi administrarea pastilelor si sa consulti un medic imediat.

In acest caz, este posibil ca organismul tau sa reactioneze negativ la pastilele anticonceptionale Belara, mai ales ac***a in vedere ca le-ai reinceput fara un consult medical. Asadar, ar fi bine sa opresti administrarea pastilelor si sa incerci sa consulți un medic, chiar daca esti in strainatate.

De asemenea, ar fi bine sa folosesti o forma alternativa de contraceptie pana cand vei putea sa vorbesti cu un medic. Daca sangerarile sau durerile devin mai severe, ar fi bine sa cauti ingrijire medicala de urgenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: