Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Ganglioni inghinali mici nedurerosi?

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Utilizator21724084456 cu 4 zile in urma

Buna ziua! Am 20 de ani si acum 6-7 luni am descoperit cativa ganglioni mici in zona inghinala, nedurerosi. Pentru inceput am decis sa fac un ecograf la parti moi unde mi s-a transmis ca au aspect inflamator, posibil dupa ras. Nu m-am oprit aici si am continuat investigatiile. Am fost la Iasi unde am facut ecograf abdominal, la prostata, testicular si nu s-a gasit nimic anormal. In plus am facut analize de sange totale cu hematologie, hemoleucograma completa, biochimie, sumar urinar, sediment urinar etc. toate fiind bune. Tin sa mentionez ca nu sunt durerosi, insa prezenta lor ma infricoseaza. Timpul a trecut si recent am refacut analize la urina cu urocultura si mi-au iesit bune, dar ganglionii inca sunt prezenti. De asemenea, nu prea am erectie dimineata, iar urinarea este normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 4 zile)

Buna ziua,

Ganglionii limfatici inghinali pot sa se inflameze din diverse motive, printre care infectii sau inflamatii in zona pelvisului, picioarelor sau abdomenului.

In cazul dvs., cum ati si mentionat, poate fi cauzat de procesul de ras. Nu este neaparat un semn de ceva grav, insa este bine ca v-ati adresat medicului si ati facut investigatii. Deoarece toate testele v-au iesit bine, si nu prezintati alte simptome cum ar fi durere, febra etc, este posibil ca acesti ganglioni sa fie doar o reactie normala a sistemului dvs. imunitar.

Legat de erectia de dimineata, aceasta nu este obligatorie pentru toti barbatii, si depinde de multe aspecte, inclusiv de hormoni, nivelul de stres, calitatea somnului etc. Daca nu ati observat vreo schimbare majora in performanta dvs. sexuala, probabil nu este nimic ingrijorator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/ganglion_996
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boala-nicolas-favre-sau-limfogranulomatoza-inghinala_1380

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21724084456 (acum 4 zile)

Tot in perioada cand am gasit ganglionii am fost si la boli infectioase unde am fost descoperit cu Mononucleoza Infectioasa si Toxoplasma Gondii. In octombrie este urmatorul control cand trebuie sa fac si analiza de sange in vederea valorii la toxoplasma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: