Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Bună ziua, recent am primit analizele la invitro însă nu am ajuns încă la medic ?

Boli ale sangelui
Intrebare postata de Utilizator11725805119 cu 3 saptamani in urma

Acestea sunt evidențiate cu roșu:
Volum eritrocitar mediu, MCV- 79,2 norma 81 - 100
Neutrofile segmentate, % - 39,7 norma 47 - 72
Limfocite, %- 39,4 norma 19 - 37
Eozinofile - 0,57 norma 0,04 - 0,54
Eozinofile, % - 8,8 norma 1 - 5

Ar trebui sa ma îngrijorez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Analizele dumneavoastra indica un volum eritrocitar mediu scazut, ceea ce poate sugera o anemie microcitara, cum ar fi anemia prin deficienta de fier. De asemenea, aveti un numar scazut de neutrofile segmentate, ceea ce poate indica o posibila infectie, stres sever sau problema imunitara.

Limfocitele sunt crescute, ceea ce se poate intalni in cazul unui raspuns imunitar la o infectie sau inflamatie. Eozinofilele sunt de asemenea crescute, ceea ce poate indica o posibila alergie, parazit sau o afectiune autoimuna.

In orice caz, este important sa discutati aceste rezultate cu medicul dumneavoastra pentru o evaluare completa. Nu trebuie sa va ingrijorati in mod excesiv, insa este important sa urmariti aceste simptome cu atentie si sa solicitati sfatul medical pentru a determina cauza acestor rezultate si pentru a elabora un plan de tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anemiile/anemia-feripriva-prin-carenta-de-fier_913
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/6-simptome-neobisnuite-ale-carentei-de-fier-afla-daca-suferi-de-aceasta-_15188

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: