Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Tulburari de Anexitate si Atacuri de panica raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Marko82 cu o luna in urma

Buna ziua Domnule Doctor i-au de 4 ani Bromazepam si am incercat mai multe schiite pentru a putea renunta la acest medicament odata pentru totdeauna si a reveni la viata anterioara pe care o aveam inainte linistita si fericita fara atacuri de panica sau stari depresive. Sunt niste lucruri greu de descris, doar ce-i care trec prin asa ceva le pot intelege. Degeaba incerci pshihic sa te controlezi ca iti da boala starea aia de agitatie nervi sau in cel mai rau caz atacul de panica in care simti ca te sufoci, efectiv n-ai aer sa respiri , gen un infarct.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Atacurile de panica si anxietatea sunt afectiuni serioase care va pot afecta semnificativ calitatea vietii.

Este un pas curajos de a cauta ajutor si de a incerca sa renuntati la Bromazepam. In primul rand, e important sa stiti ca nu ar trebui sa incercati sa renuntati la tratamentul cu Bromazepam pe cont propriu, fara indrumarea unui medic, intrucat puteti experimenta simptome de sevraj semnificative.

Desi medicatia poate ajuta, este de obicei cel mai eficienta atunci cand este combinata cu terapie psihologica, cum ar fi terapia cognitiv-comportamentala, care va poate ajuta sa intelegeti si sa schimbati gandurile care duc la anxietate si atacuri de panica.

De asemenea, stilul de viata are un rol esential. Activitatea fizica regulata, o alimentatie sanatoasa, evitarea cofeinei si a alcoolului, precum si tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia si respiratia profunda, pot fi de ajutor.

Discutati cu medicul despre variantele de tratament disponibile si despre modalitatea de a face schimbarea de la Bromazepam la alt tratament in siguranta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/anxietatea-si-atacurile-de-panica_55
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/scapa-de-panica-si-anxietate_10243
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/atac-de-panica_35

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum o luna)

Înțeleg că treci printr-o perioadă dificilă și că ai încercat diverse metode pentru a renunța la Bromazepam și a depăși tulburările de anxietate și atacurile de panică. Este adevărat că aceste experiențe pot fi foarte intense și dificil de descris celor care nu le-au trăit.

Bromazepam este un medicament din clasa benzodiazepinelor, utilizat adesea pentru a trata anxietatea și alte tulburări asociate. Însă, utilizarea pe termen lung poate duce la dependență și dificultăți la întreruperea tratamentului. Este important să discuți cu medicul tău despre orice schimbare a tratamentului, deoarece trecerea bruscă de la un astfel de medicament poate provoca simptome de sevraj sau agravarea stării de anxietate.

Iată câteva sugestii care ar putea să te ajute:

Supravegherea medicală: Este esențial să colaborezi cu un specialist, cum ar fi un psihiatru, care te poate ghida în procesul de reducere treptată a medicamentului și poate oferi alternative terapeutice.

Psihoterapie pentru anxietate și atacuri de panică. Aceasta te poate ajuta să identifici și să schimbi tiparele de gândire care contribuie la simptomele tale.

Renunțarea la Bromazepam și gestionarea anxietății pot fi un proces lung și uneori dificil, dar cu sprijinul potrivit, poți face pași importanți spre recuperare. Nu ezita să cauți ajutor profesionist și să te înconjori de suportul celor dragi. Multă sănătate și curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: