Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

E normal să crească tensiunea și pulsul la efort? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Flavius cu o luna in urma

Bună ziua ,
Am 21 de ani, 95 de kg , am făcut sport în trecut , mă confrunt cu anxietate și atacuri de panică , cel puțin asta cred eu.
Am observat ca dacă fac câteva genoflexiuni, flotări sau alt fel de efort , îmi crește tensiunea exact după la 14 cu 9 și 16 cu 10 . Pulsul undeva la 120,130.
În general în repaus am tensiunea 12 cu 7 .
Am fost și la doi cardiologi , ambii mi au spus ca inima este sănătoasă, dar eu nu știu ce să cred , înainte nu mă simțeam așa obosit.
Nu știu ce să cred , mă poate ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Este absolut normal ca tensiunea arteriala si pulsul sa creasca in timpul unui efort fizic. Organismul trebuie sa raspunda la solicitarea suplimentara de oxigen a musculaturii prin cresterea debitului cardiac (cantitatea de sange pompata de inima pe minut) si a presiunii sangelui in artere. Acest lucru este realizat prin cresterea frecventei cardiace (pulsul) si a tensiunii arteriale. Tensiunea arteriala de 14 cu 9 sau 16 cu 10 imediat dupa efort este considerata normala.

In ceea ce priveste oboseala, poate fi cauzata de multe lucruri, inclusiv stresul, anxietatea si atacurile de panica pe care le-ati mentionat. De asemenea, este posibil sa va simtiti mai obosit daca nu sunteti in forma fizica buna.

Daca medicii cardiologi la care ati fost au confirmat ca inima dvs. este sanatoasa, este foarte posibil ca aceste simptome sa fie legate de anxietate.

Oricum, daca simptomele persista, va recomandam sa mergeti din nou la medic sau sa cautati o a doua opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie, https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oboseala-cronica/oboseala-constanta-cauze-posibile_10091
sfatulmedicului.ro/Oboseala-cronica/oboseala-cauze-principale-si-metode-de-combatere_11649

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu (acum o luna)

Bună seara, după cum există o a doua opinie există și o a treia.
În cazul în care părerile p***ancid, vă recomand să vă adresați unui psiholog specializat în psihoterapie cognitiv comportamentală.
Veți înțelege mai mult despre felul în care gândurile și emoțiile ne influențează starea în general, și mai ales starea de sănătate și veți căpăta noi deprinderi și abilități în a controla aceste lucruri.
Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum o luna)

Bună, Flavius! Este normal ca tensiunea arterială și pulsul să crească în timpul efortului fizic. Când faci exerciții, inima ta pompează mai mult sânge pentru a asigura oxigen și nutrienți mușchilor activi, ceea ce poate duce la creșterea tensiunii arteriale și a pulsului. Valorile menționate de tine, cum ar fi tensiunea de 14/9 sau 16/10 și pulsul de 120-130, pot fi considerate normale în contextul unui efort fizic moderat.

Cu toate acestea, având în vedere că ai menționat că te confrunți cu anxietate și atacuri de panică, este posibil ca aceste stări să contribuie la percepția ta asupra simptomelor. Anxietatea poate amplifica senzațiile normale ale corpului și le poate face să pară mai severe decât sunt în realitate.

De asemenea, este important să iei în considerare și alți factori, cum ar fi odihna, alimentația și nivelul general de fitness, care pot influența cum te simți după efort. Faptul că doi cardiologi au confirmat că inima ta este sănătoasă este un semn bun și ar trebui să îți ofere o oarecare liniște.

Dacă simptomele continuă să te îngrijoreze sau simți că te afectează semnificativ viața de zi cu zi, ar putea fi util să discuți și cu un psiholog sau psihiatru pentru a aborda aspectele legate de anxietate și atacuri de panică. De asemenea, o monitorizare regulată a stării tale de sănătate și menținerea unui stil de viață sănătos sunt importante.

Multă sănătate și grijă de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: