Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Pete roșii pe picioare?

Afectiuni minore ale pielii
Intrebare postata de Utilizator11713366904 cu 4 luni in urma

Buna ziua.
In jurul vârstei de 10 ani mi-a apărut o pata mare pe picior care în timp s-a divizat în pete mai micuțe și s-au extins până sub genunchi.
Prima dată când am fost la dermatolog, la 2 ani după apariția acestor pete, a spus că sunt din naștere și afectează cu nimic.
După 9 ani am mers la un alt dermatolog și mi-a spus că aceste pete o sa dispară după vârsta de 20 de ani singure pentru că sunt în stratul superior al pielii.
Au trecut 14 ani de când au apărut și tot se întind pe picior. Diferențe apar in funcție de temperatura, de exemplu iarna sunt foarte roși, dar cu venirea primăverii acestea devin mai rozalii.
Săptămâna viitoare am o programare la dermatolog, dar voiam să văd daca cineva a mai avut această problemă sau ce ar putea să fie.
Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Petele rosii pe picioare aparute insa din copilarie si care au persistat pana la adolescenta, schimbandu-si culoarea in functie de temperatura si sezon, pot avea diverse cauze.

Iata cateva posibilitati:
1. Dermatita vasculara (Dermatita de staza)
Descriere: Este o afectiune cronica a pielii cauzata de inflamatia vaselor de sange de la nivelul picioarelor.
Simptome: Pete rosii, rozalii sau maronii, care se pot accentua la frig si pot deveni mai evidente primavara.

2. Purpura
Descriere: Aceasta se caracterizeaza prin aparitia unor pete rosii sau purpurii cauzate de scurgeri de sange din vasele mici de sange in piele.
Simptome: Pete care nu dispar la apasare si care pot varia in functie de temperatura si alte conditii.

3. Eritem pernio (pernioza sau "chillblains")
Descriere: O afectiune inflamatorie a pielii cauzata de expunerea la frig si umezeala.
Simptome: Pete rosii sau violet care apar pe piele, in special pe degete, degetele de la picioare, urechi si nas, si care se agraveaza la frig.

4. Dermatita de contact
Descriere: Reactie inflamatorie a pielii cauzata de contactul cu un alergen sau iritant.
Simptome: Pete rosii, prurit, si posibil vezicule, care se agraveaza la expunerea la factorii declansatori.

5. Probleme circulatorii
Descriere: Problemele circulatorii pot duce la modificari ale pielii si culorii, mai ales in extremitati.
Simptome: Modificari de culoare in functie de pozitia corpului, temperatura si activitate.

6. Dermatita atopica (eczema)
Descriere: O afectiune cronica inflamatorie a pielii care poate provoca pete rosii si prurit.
Simptome: Pete rosii, uscate si mancarime care pot varia sezonier.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/tipuri-de-boli-de-piele_9901
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/10-afectiuni-comune-ale-pielii-in-randul-adultilor_12213
sfatulmedicului.ro/Dermatita/eczemele-endogene_1420
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/purpura-trombocitopenica-imuna_6689

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: