Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Va rog tare mult sa imi spuneti ,daca exista vreun remediu ,tratament ,operatie ?

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de cinezeanu nicoleta cu o luna in urma

Buna ziua , in urma radiografie pt coloana ,mamei i sau pus urmat.rezultate:
cord operat ; demineralizarea accentuata a vertebrelor radiografiate ;cifoza toracala, aliniament vertebral pastrat,tasare importanta si aspect cuneiform al vertebrelor T12, ingustarea spatiilor vertebrale ,cu scheloroza moderata a suprafetelor discale si osteofitoza ; fara traiecte de fractura la nivelor segmentelor osoase examinate ;
concluzie "modificari artrozic degenerative severe coloana dorsolombara asociate cu anomalie de statica vertebrala, osteoporoza ,vertebra T12 cu aspect cuneiform .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Rezultatul radiografiei releva mai multe probleme ale coloanei vertebrale ale mamei dvs., inclusiv osteoporoza, tasarea vertebrelor, cifoza toracala si modificari artrozic-degenerative. Tratamentul va depinde de severitatea simptomelor ei si impactul lor asupra calitatii vietii ei.

In privinta osteoporozei, exista medicamente care pot ajuta la incetinirea pierderii masei osoase si la prevenirea fracturilor. De asemenea, un stil de viata sanatos, cu o dieta bogata in calciu si vitamina D si cu exercitii fizice regulare, poate ajuta la mentinerea sanatatii oaselor.

Cifoza toracala reprezinta o curburare a coloanei vertebrale care duce la o postura aplecata sau cocosata. In functie de severitate, cifoza poate fi gestionata cu ajutorul fizioterapiei, care poate include exercitii pentru intarirea musculaturii spatelui si imbunatatirea posturii. In cazuri severe, poate fi necesara interventia chirurgicala.

Modificari artrozic-degenerative se refera la uzura tesutului osos si pot duce la durere si rigiditate. Medicamentele antiinflamatoare sau analgezice pot ajuta la ameliorarea durerii. Fizioterapia poate imbunatati functia si poate ajuta la gestionarea durerii pe termen lung. In cazuri severe, poate fi luata in considerare interventia chirurgicala.

Cu toate acestea, acestea sunt doar recomandari generale si tratamentul specific depinde de starea de sanatate individuala a mamei dvs. Consultati un medic specialist pentru o evaluare completa si sfaturi personalizate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cifoza-curbura-anormala-a-coloanei-vertebrale_19890

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: