Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Unde ma pot trata de mastoidita,fara a gasii microbul tipic la investigatii.? Am 2 RMN si 2 C.T?

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de vio40 cu 2 luni in urma

O osteita chiuretata in tinerete ambulator,cu hemoragie ajung in Iasi la prof Dinu Cezar ,dupa aspect, scrie ca
a fost un polip,trebuia biopsie ,Dureri de cap,jumatate stg. ajung la dr Sarafoleanu, Dorin Hociota,nu erau semne de ceva grav. Am facut mereu antibiotic si in ureche. In ultimii ani durere,mai rau la covid,rana,rau langa timpan,Perforat timpan la o siringa cu solutie la curatat urechea,La R.M.N. stanca temporala ,lichid miscator; in zona mastoida. La C.T nu se vede.,ambele facute in Bucuresti fara substanta de contrast.Spitalizari ,nu iese microb ci aspergilius ori candida,[tratament pentru ele] cate o data in 8 testari la Barlad,iasi,Botosani,sp.Panduri Alt CT la spital Floreasca,iar lIchid,Fac RMN cu subst de contrast la NEUROAXIS Bucuresti o ora ,mult lichid, ajunsa vascularizatia langa duramater la creier .In Barlad nu este luat in seama,ii depasesc,nu scrie mastoidita .De 2 ani antibiotic permanent oral,numai rezist ,ma doare acum si osul cu pricina ,restul capului,cealalta ureche Sunt disperata ,am fost prof. de biologie chimie 34 anif iind in etate.Am sris ultimi ani,de nevoie,la calculator, durundu-ma si ochiul de acea parte,gat,iesind la inceputuri dupa covid enterobcter chloie, cu baza de pornire din tub digestiv de care sufar cu afectari esofagiene,stomacale ,cu reflux,raguseala.Unde sa merg sa rezolv problema urgent..Cred ca e cancer si 2 medici cred,nu am colesteum?Nu mi-a curs urechea pana in 2022,lichid transparent ,unsuros.,niciodata pana acum, fara durere dupa ureche ,nu rosie.A fost prin trompa lui Eustachio legatura cu tubul digestiv,sursa bolii. Ajutati-ma.

Viorica40

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Pentru problema pe care o descrieti pare a fi necesara explorarea mai detaliata a zonei de catre un specialist ORL, deoarece mastoidita este o conditie care implica osul mastoid din spatele urechii. De asemenea, este recomandat un consult la un neurolog, ac***a in vedere durerile de cap pe care le mentionati. Nu este normal sa resimtiti durere constanta sau sa aveti nevoie de antibiotice pe termen lung.

Puteti verifica disponibilitatea clinicilor pe specialitatea ORL aici: www.clickmed.ro/medic/orl

Este important sa mergeti la un medic gastroenterolog, daca suferiti de probleme esofagiene si stomacale. Medicii competenti pot identifica daca exista o legatura intre aceste simptome si afectarea urechii.

Nu ezita sa cereti o a doua opinie daca simtiti ca diagnosticul initial nu este corect sau tratamentul nu da rezultate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/mastoidita-complicatia-infectiei-netratate_20193
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian-mai-mult-decat-arsuri-stomacale_10961

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: