Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

De la ce ma dor urechile ?

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de Mihaela Camelia cu 3 luni in urma

Buna ziua!! am 16 ani si prin ianuarie am avut niste ameteli foarte puternice cateva zile si dureri de cap/urechi infundate. Am dedus singura inainte sa ma duc la medic faptul ca am ascultat foarte mult timp muzica la casti la un volum ridicat si asta este cauza.mentionez ca de jumatate de an nu am mai ascultat muzica deloc. dar de ceva timp ma tot dor urechiile si capul.(fruntea)
am fost la doctor si mi a zis ca sunt trasa de curent, s a uitat in urechi si mi a spus ca sunt putin inflamate.am luat algocalmin dar nu mi a trecut a doua oara cand am fost i am spus sa mi de a antibiotic pentru ca probabil este o infectie,dar medicul mi a zis ca daca nu am febra sau alte simptome nu mi poate da
mentionez ca nu ma doare intruna,ma lasa si iar ma ia.
singurul lucru pe care l fac si de unde banuiesc ca m ar fi tras curentul este ca stau foarte mult pe leagan ,dar totusi sunt 30 de grade afara..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Durerile de urechi pot avea diverse cauze, nu doar ascultarea muzicii la volum ridicat. Faptul ca v-a tras curentul poate fi o cauza, la fel ca otita sau sinuzita. Inflamatia urechii poate aparea episodic, iar durerile de cap pot fi cauzate de stres sau alte probleme de sanatate.

Daca simptomele persista, consulta un specialist ORL. Algocalminul poate reduce durerea, dar nu trateaza cauza. Evitati automedicatia cu antibiotice fara recomandare medicala.

Protejeaza-ti urechile de vant si frig. Pentru a preveni durerile de cap, faceti exercitii fizice, odihneste-te suficient, bea apa si mentine o alimentatie echilibrata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Pentru durerile de cap si tremurat va recomandam un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/durerile-de-urechi-cauze-simptome-si-tratament_14890
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cauze-nebanuite-ale-durerii-de-ureche_15923

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: