Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Glande înfundate cu lapte ?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de Utilizator11713991375 cu o zi in urma

Buna ziua....am făcut ecografie mamară acum 2 săptămâni...și mi sa zis că am 2 glande înfundate cu lapte statut....
Dintr-un sân imi vine lapte gros dar gălbui.... spuneți mi ce trebuie sa fac....mie frică să nu fie vreun puroi...medicul mi-a zis că am glande înfundate cu lapte statut...
Menționez că sânul nu e inflamat....nu mă doare...ce ar trebui sa fac sa scap de lactație...din sâni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o zi)

Buna ziua,

Glandele infundate cu lapte sau galactocele sunt formate din acumularea de lapte in lobii glandelor mamare. Ele apar, de obicei, in perioada alaptarii, dar pot aparea si dupa incetarea alaptarii.

Daca alaptati, galactocelele pot fi tratate fara interventie chirurgicala, prin muls frecvent, aplicarea de comprese calde pe sani si prin protejarea sanilor de orice forma de trauma sau presiune. Tratamentul poate fi de asemenea, facilitat prin evitarea alimentelor care stimuleaza productia de lapte.

Daca nu alaptati, atunci glandele mamare nu ar trebui sa produca lapte. Laptele galbui si gros poate fi o indicatie a unei infectii bacteriene ce poate necesita tratament cu antibiotice. Recomandam sa va planificati o vizita la medicul generalist sau la un ginecolog pentru o evaluare mai atenta.

Este important sa aveti in vedere faptul ca galactocelele, chiar daca nu sunt periculoase in sine, pot provoca disconfort si uneori pot fi confundate cu alte afectiuni, cum ar fi fibroadenoamele sau chisturile mamare. De asemenea, ele pot interfera cu examenele mamare regulate si cu mamografiile, de aceea este important sa fiti monitorizata de un medic.

O dieta bine echilibrata, somnul adecvat si hidratarea adecvata sunt, de asemenea, esentiale.

In cazul in care persistenta galactocelelor va produce disconfort sau anxietate, puteti discuta cu medicul dvs. despre alte optiuni de tratament, cum ar fi aspiratia cu acul sau interventia chirurgicala.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ectazia-ductelor-mamare-simptome-asemanatoare-cu-cele-ale-cancerului-de-_17882

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: