Buna ziua. am 23 de ani si de 4ani am aflat ca am hepatita c. de anu trecut tot am fost la doctor, analize peste analize sa incep tratamentul, dupa care am fost sfatuita sa maiastept cateva luni sa iasa pe piata noul tratament de lux "asha a fost numit pe unele site uri " , din cauza faptului ca este foarte costisitor.am inceput din luna iulie triplul tratament. pe data de 5ianuarie am terminat tratamentul si am fost la analize. rezultatul la 1 luna , la 3 si acum la sfarsit la 6luni a fost negativ. nedetectabil. mai trebuie sa fac inca o data la 6luni. a mai beneficiat cineva de acest tratament sau cine doreste sa il inceapa si vrea sa imi puna niste intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (704)

abyabyaby (acum 11 ani)

in ce consta acest tratament ? ce efecte adverse sunt ? cat ai avut viremia ,fibroza .cine a stabilit tripla terapie ? Eu sunt bagat la terapia cea cu interferon si rivabirina .As fi vrut si eu tripla terapie dar nu cred ca ar fi depins de mine .Acum sunt sub tratament.Pe timpul tratamentului cu interferon se mai poate lua si vitamine ,respectiv silimarina ,ceaiuri ,hepatoprotectoare etc ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana2013 (acum 11 ani)

triplul tratament consta in pastilele Telaprevir, ribavirna si interferon ( o injectie pe saptamana. in primele 3luni se ia telaprevir 6pastile pe zi , anume dimineata 2,dupa amiaza 2 si seara 2 dupa fiecare masa. ribavirina 2 dimineata si 2seara iar injectia o data pe saptamana.in prima luna am fost foarte rau in sensul ca ma stors de puteri si nu puteam sa ma dau jos din pat ,aveam usoare stari de voma ptr ca nu puteam sa mananc.apoi am fost la analize la prima luna si imi scazuse fierul asha ca a trebuit sa mai scoata o pastila ,anume ribavirina si am inceput usor sa imi revin. efecte adverse as putea sa zic ca mi a cazut parul din ce in ce mai mult si am inceput sa ma ingrijorez spre sfarsitul tratamentului ptr ca mi sa rarit parul,dar m am documentat pe net si m am mai linisti tin privinta asta. 2 nervii , stari usoare de depresie..!! in primul rand nu sunt stabilita in romania, tratamentul e facut inafara. am descoperit cand am facut analizele ca ramasesem insarcinata.a ramas mai intai sa nasc si dupa cezariana la un timp sa ma duc din nou la ei. am fost dupa aproape 1 an si mi au propus ptr un rezultat mai bun sa fac o biopsie la ficat. ma cam speriat cuvantul in sine,dar ptr binele meu am acceptat. hepatita de tip 1 , vreau sa spun ca au stiu ca nu de la ei din tara am luat acest virus. dupa inca 1 an , ptr ca nu m am mai dus eu din pacate. m am cam speriat si o lasam pe mai tarziu,fiindumi teama de ce am citit de tratament si posibile efecte adverse. ce N AU FOST DELOC ASa. se trece usor peste, la inceput e putin greu.viremia era mica undeva pe 120.0000 daca nu ma inshel , ca m au mai lasat un timp sa vada daca nu dispare de la sine,ceea ce nu sa intamplat din pacate. starea ficatului de deteriorare sau cum se numeste ca eu stiu in termenii de aici pe o scare de la 1 la 6, eu eram la stadiu 3.am avut de ales daca doresc sa incep tratamentul vechi care dura 1 an sau triplul tratament ,care este ptr 6luni si un rezultat cel putin probabil mai bun. Eu n am luat nimic si nu mi sa prescris nimic , gen vitamine ,ceaiuri sau hepatoprotectoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina (acum 10 ani)

Diana, ti s-a interzis contactul sexual cu sotul tau? Daca erai insarcinata, sotul tau a fost depistat cu Virusul C? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buzatu Valerica (acum un an)

0737 947 565. Te rog suna-ma as vrea mai multe informații despre tratamentele care le-ai folosit fetița mea de 4 luni se presupună că are o boala de ficat încă suntem in spital

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

piticariu (acum 10 ani)

as dori sa stiu in ce consta terapia naturista si cat m-ar costa,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abyabyaby (acum 11 ani)

multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 11 ani)

buna,vreau sa te intreb geneotipul de unde il sti???eu mi-am facut viremia si fibrotestul dar nu am vz nimic de geneotip...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghiorghi (acum 11 ani)

sint analize pentru a afla genotipul .Nici nu trebuie sa-l stii ai avea o grija in plus lainceputul tratamentului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana2013 (acum 11 ani)

ba este foarte important genotipul .asa poti avea un tratament corect si cu un rezultat mai bun. eu iti zic ce mi au spus doctorii din afara. genotipul il stiu ptr ca am facut o biopsie la ficat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Axel (acum 11 ani)

Inainte de a incepe orice fel de tratament (bi-terapia cu interferon si ribavirisa sau tri-terapia care are la baza tot int+riba la care se mai adauga inca un medicament,DAR NOI SUNTEM SINGURA TARA DIN EUROPA IN CARE INCA NU E APROBAT)faceti anaziza interleukinei 28B mai exact (IL-28B) Exista 3 tipuri CC raspund ff bine la tratament ,CT raspund mai greu la tratament,si TT care nu raspund aproape deloc la bi-terapie,practic va chinuiti degeaba cu interferonul si ribavirina fara rezultat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico Nastase (acum 11 ani)

Buna seara! Eu am urmat tratamentul cu ribavirina si interferon,pe care l-am terminat in ian.2007.De atunci nu am mai avut vreodata transaminazele marite (fiindca inainte de tratament am avut valori de peste 100 TGP )Am avut viremia acceptabila si fibroza de gr.1...La un an si,pare-mi-se ,la un an si jumatate viremia a iesit 0.Atunci nu exista terapia tripla.Daca imi amintesc bine,luam 5 tablete de ribavirina la o greutate de peste 50 kg.
Efectele secundare au fost greu de suportat in primele trei luni,dar ,atunci cand vrei sa te vindeci,faci fata! E adevarat,am slabit,nu am mai condus masina,fiindca adormeam la volan,imi cadeau smocuri mari de par (care si-a revenit mai frumos decat inainte de tratam.,),sufeream de depresie si atacuri de panica,pe care NU le-am pus pe seama efectelor secundare,ci pe seama spaimei ca s-ar putea sa nu reusesc,fiindca imi umplusem capul cu tot felul de imagini sumbre de pe net,de pe forumurile de specialitate (lucru absolut nociv!...si neadevarat! Aveam stari de voma sporadice,dar mancam numai lucruri usoare si totul trecea repede.
!!! Cam pana la 6 luni,dar pana la un an deja ma obisnuisem,nu ma mai panicam,eram extrem de fericita ca aveam raspuns la tratament la toate testele ,pe care mi le prescriau medicii. Au trecut atatia ani si la analizele anuale am toate testele de sange "ca la carte",dar m-am cam ingrasat,fata de "stafia" care eram! Am luat Lagosa non stop (de vreo trei luni n-am mai luat,fiindca imi facea o foame de lup!).Mananc hrana vegetariana (cu mici interventii de peste),nu beau nici un fel de alcool,nici bauturi carbogazoase,decat extrem de rar si,atunci cu mustrari de constiinta. SI TINETI CONT CA AM APUCAT VREMURILE ,CAND SE FACEA BIOPSIA HEPATICA CU UN AC DE SPERIAT! DAR AM REZISTAT,fiindca doream sa ma vindec!
Asa ca incercati orice terapie noua,fiindca e mult mai usor de suportat,decat varicele esofagiene,ciroza sau cancerul hepatic! Tineti o dieta stricta (am avut voie sa beau cafea,pe care mi-a recomandat-o insusi prof.dr.curant.E adevarat,nu in cantitate mare!
DECI,FACETI TRATAMENTUL,DACA VI SE OFERA AC.POSIBILITATE; E FOARTE COSTISITOR SI ACCEPTATI AJUTORUL CASELOR DE SANATATE! MULTA,MULTA SANATATE SI CURAJ!N

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 10 ani)

buna sunt marius si am si eu un cumnata care a fost diangosticat cu hepatita c si de la spital din bucuresti ia dat sa faca interferol si de 1 sap a inceput sa il faca dar nu se simte bine deloc ,are dureri in piept sii voma foarte mult si de aseara a inceput sa ai dea sange pe nas ai avut cumva si tu aceste simtome.te rog sa imi raspunzi ,marius buzau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana2013 (acum 10 ani)

nu am avut simptomele astea. Eram melancolica, nu puteam sa mananc si simptome ca la o raceala , ma dureau oasele putin. nu puteam s ma ridic din pat in primele 10zile... cam atat. stari d voma numai tin minte, poate,dar nu am vomitat. ia spus doctorului de aceste simptome? mie mi sa zis sa ii sun pt orice nelamurire si simptome neobijnuite. Si i am sunat pt k ma simteam slabita si nu puteam sa mananc si mi a skimbat tratamentul , a scazut o pastila si m am simtit mai bine ulterior. singura mea problema a fost k imi cadea parul foarte mult si ma speria.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

poolmat (acum 10 ani)

marius ! eu am avut aceleasi simtome ,si altele si mai rele .cel mai mult afecteaza creierul .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

Salutare!!!!Am descoperit si eu de 9 luni ca am hepatita c ...stirea m-a lasat mai mult moarta decit vie,,,intrebari de unde ,cum am putut sa ma infectez cu acest vírus stiind ca am dus o viata fara a calca pe alaturi ca sa zicem asa...,dar cel mai importante e sa ne impacam cu gindul ca asa a fost sa fie si sa facem tot posibilul pentru a ne trata..M-am decis sa scriu aici anume pentru cei care se afla in situatia mea si cauta raspunsuri la intrebari...norocul meu ca sunt peste hotare de vreo 13 ani si probabil ca aici m-am infectat la cezariana de urgenta in 2005..cu toate ca ei zic ca nu..oricum am fost la diferiti hepatologia ca sa ma consult ce si cum raspunsul tuturor trebuie de tratat neaparat ...din pacate genotipul meu e unul din cele mai dificili ,,adica greu raspund la tratament...am genotipul 1b dar ce e mai grav polimorfizmul genei IL28B heterozigótica e CT(ea se imparte in CC-raspunde mai usor la tratament,CT-moderat si TT-raspunde greu la tratament,,,In cazul meu cu tratamentul vechi n-am multe sanse de cura...tocmai norocul meu sper asa sa fie spitalul unde sunt monotorizata a inceput sa stringa pacienti pentru testarea unor medicamente noi anume pentru genotipul meu 1b,studiu se face cu pacienti din 15 tari..si uite de o saptamina am inceput tratamentul care include :ribavirina+faldaprevir +BI 207127 ,,,IAU DIMINEATA 4 CAPSULE+3COMPRIMATE SI SEARA 2CAPSULE +3COMPRIMATE,,,PUTINA VOMA SI SLABICIUNI IMI DAU DAR SUPORTABIL PINA CIND, VEDEM PE URMA...sriu aceasta celor care au genotipul meu si n-au o fibrosa mare ,(la mine e F1-ADICA FIBROZA USOARA SI VIRIMIA DE 500000UI,,)SA ASTEPTE PUTIN CA PROMISIUNEA E CA PINA IN 2015 IN PRINCIPIU VOR GASI CURA ACESTEI BOLI 90 %DIN BOLNAVI VOR FI TRATATI..CU MEDICAMENTE CARE N-AU EFECTE SECUNDARE ATIT DE AGRESIVE CUM INTERFERONUL..SCRIETI-MI VA ROG DACA CINEVA ARE GENOTIPUL MEU SI S-A TRATAT CU MEDICAMENTELE EXISTENTE,,MULTUMESC SI FORTA CELOR CARE TREC PRIN ACEST IMPAS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Argentina Kadar (acum 10 ani)

Am si eu hepatita C cronica vreau sa stiu mai multe despre tratamentul triplu .Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana2013 (acum 10 ani)

Argentina citeste mai sus , sunt destule detalii atat de la mine,cat si de la ceilalti care au scris. daca ai alte nelamuriri nu ezita sa intrebi si iti voi raspunde. sper sa iti fiu de folos. Mult curaj si poate scapati,cum am reusit eu. am facut triplul tratament , fara sa stiu prea multe, am fost printre primele persoane care a incercat acest tratament , l am facut pe semnatura si a dat rezultate. am riscat si am castigat !!! succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitrache daniela (acum 9 ani)

Buna Diana,
te rog sa imi spui cum ai reusit sa te tratezi cu tripla terapie, in prezent tatalui meu i s-a recomandat dubla terapie cea care este in prezent valabila. Daca imi poti da mai multe detalii mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc
Daniela Dumitrache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 10 ani)

Sa fii sanatoasa.E cea mai buna urare pe care o poti primi.Ti-o spun din suflet,eu am 59 de ani si am descoperit prin insistenta mea de a cere niste investigatii suplimentare ca am hepetita c.Te-as ruga sa-mi spui mai exact in ce a costat tratamentul .
Cu mii de urari de sanatate si multumiri,
Viorica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hepatita C Adam (acum 10 ani)

Eu am citit pe afara ca sunt in teste noi tratamente cu interferon-free (adica fara interferon,doar pastile) care are un raspun mult mai bun,peste 80% indiferent de genotip sau il28b iar tratamentul este tolerat mult mai usor cu multt mai putine efecte adverse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 36